Folytatódik a dégi kastélypark rekonstrukciója

A Festetics-kastély történeti parkjának felújítási szerződését hétfőn írták alá.

Grund
2014. 10. 06. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közleményben emlékeztetnek arra, hogy a Forster Központ vagyonkezelésében lévő dégi Festetics-kastély parkja Közép-Európa egyik legnagyobb angolkertje. Idén nyáron zárult le az Új Széchenyi Terv Környezet és energia operatív program (Keop) keretében elnyert pályázati finanszírozásból 2012-ben kezdődött helyreállítás első üteme, amelyben eredeti, 19. századi formájában újult meg a mintegy 300 hektáros kastélypark egyik legfontosabb része, a Parktó és környezete.

Az összesen mintegy 1,8 kilométer hosszú tórendszer kastéllyal szemközti szakaszából és a hozzá kapcsolódó árapasztó csatornából több mint negyvenezer köbméter iszapot kotortak ki. Újjáépült a Hollandi-ház szigetére vezető faszerkezetű gyalogoshíd és további négy híd. Fák százainak és cserjék ezreinek ültetése, idős faegyedek ápolása és több kilométer sétány újjáépítése egészítette ki a munkákat.

A második és a harmadik ütemmel – amelynek támogatási összege összesen 540 millió forint – folytatódik az angolkert helyreállítása. A három projekt együttes célja, hogy történetileg hiteles formában állítsa helyre a park kiterjedt vízrendszerét. A cél, hogy a csaknem másfél kilométer hosszú, 11,3 hektár területű úgynevezett Szerpentin-tóból kikotorják az elmúlt évtizedekben felhalmozódott 127 ezer köbméter anyagot, rekonstruálják a partvonalat és rendezzék az áradásokat meggátló csatornarendszert.

A második ütem magában foglalja az Alsó- és Felső-Szerpentin-tó teljes kikotrását, a két tószakaszt elválasztó vízszintszabályozó műtárgy rekonstrukcióját. A projekt részeként megújul a tó parti sávjának értékes növényegyedekben gazdag zöldfelülete is.

A harmadik ütemben tervezik a Festetics-sírdomb körüli tó és a déli árapasztó csatorna teljes kikotrását, a sírdomb fölötti vízkormányzó műtárgy, valamint a sírdomb körüli tavon és a Kislángi árapasztó csatornán átvezető gyalogoshidak rekonstrukcióját. A projektek részeként megújul az érintett vízfelületek gyepes parti sávja, valamint a Szerpentin-tó északnyugati oldalán a sírdombig vezető sétaút is. Az egyedülálló tórendszer partvonalainak rekonstrukciója történeti kutatás alapján, műemlékileg hiteles módon valósul meg. A közelmúltig elbozótosodott növénysávban álló, rendkívül értékes történeti fák megőrzése szintén fontos cél.

A látogatók számára tájékoztató és növényismertető jeltáblák, digitális látványterv, kiadványok készülnek, valamint a kastélyban található kiállítás bővítése valósulhat meg ismeretterjesztő film vetítésével, illetve interaktív kiállítási makett bemutatásával.

A vízi és nedves élőhelyek megőrzésével, létrehozásával, illetve helyreállításával a projekt sokat tesz a természeti értékek védelméért. Hozzájárul továbbá a kastélypark térszerkezetének helyreállításához, az eredeti látványkapcsolatok visszaállításához is, amely – tekintettel a park mintegy 300 hektáros méretére – további ütemekben valósulhat meg a maga teljességében.

A projektek gazdája a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ, konzorciumi partnere a Vadex Mezőföldi Zrt. és Dég Község Önkormányzata.

A 2015 őszére elkészülő munkák az eredetileg 300 hektár kiterjedésű történeti kastélypark teljes rekonstrukciójának első nagy lépését és egyúttal a legnagyobb volumenű kerthelyreállítást jelentik hazánkban a második világháború óta – hangsúlyozzák a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.