Meghalt Bokor Péter

Elhunyt Bokor Péter Balázs Béla-díjas dokumentumfilm-rendező.

Grund
2014. 10. 08. 17:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bokor Péter 1961-ben lett a Magyar Televízió munkatársa. A televízió 1965 és 1989 között vetítette legfontosabb munkáját, a Századunk című filmsorozatot, amelynek folytatását 1999-től készítette. E szériában aprólékosan boncolgatta Magyarország második világháborús időszakát és az azt követő éveket. Újszerű volt, hogy a kor még élő szereplőinek megszólaltatása mellett bizonyos történelmi szituációkat színészekkel játszatott el.

1958-ban forgatta első önálló, egész estés dokumentumfilmjét, a második magyar hadsereg doni pusztulásáról szóló Halálkanyart. A nyolcvanas évek végén két nagy dokumentumfilmet forgatott Habsburg Ottóval (Isten akaratából, Századunk tanúja: Habsburg Ottó), a kilencvenes években pedig Bethlen Istvánról (A Bujdosó), valamint Izrael történetéről és a magyar-izraeli kapcsolatokról is készített filmet. (Nehéz föld) 1988-ban Hanák Gábor történész-filmrendezővel, aki több munkájában, többek között a Századunkban is alkotótársa volt, megalapították az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Interjúk Tárát.

Több mint háromszáz tévéinterjút készített, olyanokkal is, akikkel a Kádár-rendszerben hivatalosan nem forgathatott volna, mint Demény Pál, Király Béla, Rajk Lászlóné, Péter Gábor. Szövegüket a Végjáték a Duna mentén és Zsákutca című köteteiben jelentette meg a nyolcvanas években. 1987-ben jelent meg Mengele doktor nyomában, 1991-ben a Századunk tanúja: Habsburg Ottó című kötete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.