A kormány a következő esztendőkben különösen fontosnak tartja, hogy a magyar művésztársadalom méltó támogatásban részesüljön – mondta Lázár János a jubileumi tárlat megnyitóján, ahol átadta Szabó Ábel festőművésznek a 61. Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját, a Tornyai-plakettet Almási Istvánnal, Hódmezővásárhely polgármesterével. A Tornyai-plakettel minden évben a legsikeresebbnek ítélt művész munkásságát
ismerik el. A hazai kiállítások között a legmagasabb összegű, nettó egymillió forintos jutalom jár a díjjal.
Lázár János kifejtette, a kormány szeretné elérni, hogy a következő évek gazdasági fejlődéséből és növekedéséből a magyar mecenatúra is kivehesse részét, és a magyar művészet a hazai gazdaság ereje által is gyarapodjon és önkifejezési lehetőséget kapjon. A miniszter kitért arra is: nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora szükség van a több mint négyezer, vidéken élő magyar művész támogatására. A politikus beszédében ifj. gróf Andrássy Gyulának, a monarchia utolsó külügyminiszterének, a magyar mecenatúra megalapozójának a magyar nemzeti kultúrfölényt első ízben megfogalmazó szavait idézte. Lázár János úgy fogalmazott, ha a kor legliberálisabb politikusainak egyike, a páratlan ízlésű műgyűjtő megengedhette magának, hogy nemzeti kultúrfölényről gondolkodjon, legyünk bátrak ahhoz, hogy a magyar művészet támogatásával mi is megengedjük magunknak 2014-ben azt a mondatot: „ez a nemzet és ez az ország a művészek és a művészet által lehet naggyá”.
Hatvan éves a kortárs alkotók seregszemléje
A Vásárhelyi Őszi Tárlat Magyarország egyedi, 1954 óta minden esztendőben megszervezett kortárs képzőművészeti kiállítása. Sehol máshol nincs példa az országban arra – de Európában is csupán néhány helyen van, ilyen a Velencei Biennále –, hogy immár hat évtizede folyamatosan meg tudják szervezni a kortárs alkotók seregszemléjét.
A december 7-éig látogatható kiállításon, amelynek meghatározó műfaja a festészet, 155 művész 213 alkotását láthatja a nagyközönség.
A kiállításon további húsz elismerést osztottak ki, köztük a Hódmezővásárhely városa és a Magyar Művészeti Akadémia által közösen alapított Rudnay Gyula Művészeti Ösztöndíjat. Az egy éven át járó támogatást a vásárhelyi Szabó Klára Petra festő- és grafikusművésznek ítélte oda a tárlat zsűrije. A Magyar Művészeti Akadémia által felajánlott díjban Vető Orsolya Lia festőművész részesült, az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját Ámmer Gergely szobrászművész kapta. A kiállítás fődíján túl Hódmezővásárhely városa adja az Endre Béláról, valamint az Galyasi Miklósról elnevezett díjakat is: előbbit Balogh Gyula, utóbbit Szente Szabó Ákos festőművész vehette át. A felsőoktatási intézmények festő szakának végzős hallgatóinak meghirdetett Fiatal Festők Nívódíjában Szakszon Imre festőművész részesült.
A 61. Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját elnyert Szabó Ábel festőművész 1974-ben született Kolozsvárott. Középfokú
tanulmányait a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában végezte, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen Pásztor Gábor, Eszik Alajos voltak a mesterei. 1998-ban végzett grafika szakon, majd az ezredfordulót követően talált rá fotórealisztikus ábrázolásmódjára. A Sensaria csoport tagjaként immár tíz éve állandó kiállítója a Vásárhelyi Őszi Tárlatoknak és a hódmezővásárhelyi festőszimpóziumnak is rendszeres résztvevője. Munkásságát 1998-ban Kondor Béla-díjjal, majd Derkovits Gyula-ösztöndíjjal ismerték el; a Vásárhelyi Őszi Tárlatokon 2007-ben és 2013-ban Galyasi Miklós nívódíjjal, 2011-ben Endre Béla mesterdíjjal tüntették ki.
Az idei kiállításon szereplő alkotásai a Ferencvárosi pályaudvar sínjeit és kihalt gyárudvarokat ábrázolnak. Bárdosi József művészettörténész a 61. Vásárhelyi Őszi Tárlat katalógusának előszavában narratív, leíró
realizmusnak nevezi Szabó Ábel festészetét. Olyan krónikásnak írja le a fődíjas művészt, akinek van bátorsága felvállalni és felmutatni a valóságot, de elmélyült, akadémikus módon készült történeteivel nem üzenget, nem oktat és nem is von felelősségre – olvasható a katalógusban.