Ez a 100 legjobb magyar dokumentumfilm

A Magyar Művészeti Akadémia 100 magyar dokumentumfilm címmel indít sorozatot az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

kgy
2014. 11. 05. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Örömteli, hogy egyre több olyan esemény, filmklub, fesztivál és sorozat indult az elmúlt időszakban, amely a magyar film történetével és bemutatásával foglalkozik. Többek között a miskolci nemzetközi filmfesztiválon, a Cinefesten tisztelegnek a hazai mozgókép gazdagsága előtt, és a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet adja ki egymás után DVD-n az emlékezetes alkotásokat.

A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) is kivette a részét ebből a társadalmi munkából, és az 53 magyar film című televíziós és filmklubsorozat sikere után az MMA  Film- és Fotóművészeti Tagozata úgy döntött, összeállítanak egy újabb válogatást, mely a magyar dokumentumfilm történetét öleli fel. A vállalás azért is példás, mert nem kisebb időszakot, mint az 1936–2013 közötti korszakot fogják bemutatni filmklub keretében az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

Ráadásul a magyar dokumentumfilmek hozzáférhetősége meglehetősen limitált, kiváltképp moziban, ezért is különleges a mostani sorozat. Az előreláthatóan tizenhárom blokknyi doku válogatása során a tagok filmesztéták és történészek véleményét is kikérték, így született meg a száz filmből – kilencven dokumentumfilmből és tíz dokumentum-játékfilmből – álló lista.

„Minden generáció, de elsősorban a fiatalok számára hozzáférhetővé kell tenni ezeket a filmeket, amelyek szociológiai és esztétikai szempontból is hatalmas kincset jelentenek, és bennük van a magyar történelem” – fogalmazott Dárday István rendező, az MMA film- és fotóművészeti tagozatának elnöke.

Dárday hozzátette: a sorozatból terveik szerint megtudhatjuk, milyen valójában a magyar filmkincs, milyen érték halmozódott fel benne, holott a filmek többsége ma is különböző raktárakban, gyári épületek polcain hever. „A mai magyar középgeneráció ezeket a filmeket soha nem látta, az oktatásban teljesen esetlegesen használják e műveket, holott a kötelező filmoktatást be kellene vezetni az általános és középiskolákban, az egyetemeken” – tette hozzá.

Az összeállítás felsorakoztatja a magyar dokumentumfilm progresszív irányzatait és összes olyan egyéni teljesítményét, mely a dokumentumfilmes forma lehetőségeit tágította, vagy épp tematikailag hozott újat. A válogatásba került alkotások úttörő művek, rendezőik nyitottságát, társadalmi problémák iránti érzékenységét, sok esetben bátorságát dicsérik.

Az első, a Nehéz emberek című tematika köré épülő sorozat november 10-én kezdődik Kovács András Nehéz emberek című alkotásával, a filmklub vendége pedig maga a rendező lesz. December közepéig hétfőnként olyan további filmremekekkel találkozhat a közönség a mozivásznon, mint  Kósa Ferenc Küldetés és Az utolsó szó jogán című alkotásai – mindkét alkalommal a rendező jelenlétében –, valamint Sós Ágnes: Láthatatlan húrok – A tehetséges Pusker nővérek, Tóth Péter Pál: Számvetés és a Gulyás Gyula–Gulyás János alkotópáros Ne sápadj! című dokumentumfilmjei.

A január 5-én kezdődő második blokk A történelem fogságában címet kapta, és benne a 20. századi népirtásokra, a holokausztra és a Gulágra emlékeznek három-három filmmel. Ebben mások mellett látható lesz Sára Sándor Magyar nők a Gulágon – 3. rész című, 1992-es dokuja is, amelyről a rendező fog személyesen beszélni.

A későbbi összeállításokban szerepelnek a szocializmus valódi arcát leleplező filmek; a magánélet legbensőbb köreiig eljutó dokuk; tabunak számító történelmi traumákat feldolgozó munkák is. A sorozat a tervek szerint 2016-ban fejeződik be, igazodva az ünnepekhez és iskolai szünetekhez.

Az első két sorozat részletes műsora itt található.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.