Kárpátaljával foglalkozik a Magyar Állami Népi Együttes: a magyar színpadi néptáncművészet történetében először mutatja be a szinte „elfeledett\" terület folklórját új műsorával a Magyar Állami Népi Együttes (MÁNE) november 16-án a Nemzeti Színházban. Megidézett Kárpátalja – Hágókon innen és túl című műsorukkal a Keleti-Kárpátokban és annak előterében, a Kárpátalján egymás mellett élő népek hagyományaiba, dalaiba, táncaiba nyerünk betekintést.
– Természetes, hogy Kárpátaljával foglalkozunk, főleg azért, mert a zenekarunk vezetője, és sok műsor zenéjének összeállítója, Pál István Szalonna is kárpátaljai, másrészt Kárpátalját valahogy az elmúlt évtizedekben a néptáncegyüttesek, koreográfusok hanyagolták – mondja lapunknak a MÁNE művészeti vezetője, a Megidézett Kárpátalja rendező-koreográfusa, Mihályi Gábor. – A Magyar Állami Népi Együttessel több összefoglaló antológiát készítettünk már Erdély különböző tájegységeiről, ilyen volt az Édeskeserű, Az örök Kalotaszeg, legutóbb a Mezőség–Mikrokozmosz, és ugyanez a gondolat vezérelt, amikor a Kincses Felvidéket koreografáltuk. Bizonyos tájegységek ízzé-porrá lettek koreografálva, miközben Kárpátalja teljesen figyelmen kívül maradt. Persze annak, hogy a helyzet így alakult, az is az egyik oka, hogy egykor a szovjet birodalom sokkal megközelíthetetlenebb volt, így akár Erdély, akár Felvidék könnyebb úti célnak és gyűjtési területnek bizonyult. Ezért aztán elég kevés anyag maradt fenn Kárpátaljáról. A mi gyűjtőutunkra is többek között azért volt szükség, hogy egyrészt próbáljunk táncos és zenés anyaghoz jutni, másrészt hogy mi magunk is érezzük meg a lelkünkben a tájegység szellemiségét – fogalmaz a MÁNE művészeti vezetője.
Kérdésünkre, miszerint mennyire élő a kárpátaljai táncos és népzenei hagyomány, Mihályi Gábor úgy fogalmaz: az a tapasztalata, hogy a magyaroknál veszett el a leginkább ez a kultúra. – Sajnálattal tapasztaltuk például Nagydobronyban, ahonnan még másfél évtizede jó táncosok kerültek videofelvételre, most már senki nem táncolt, és nem is csak azért, mert az idősebb korosztályból mindenki meghalt, hanem mert az a szokás, hogy ha valakinek meghal a párja, akkor az már nem áll be táncolni. Ugyanakkor a románoknál és a ruszinoknál a zene még élő, és jó táncosok is akadnak. A hagyományos zsidó közösségek pedig teljesen eltűntek, miközben egykor nagy zsidó közösség élt Kárpátalján, őket a zenéjükön keresztül szeretnénk megjeleníteni. A műsor, a korábbiakhoz hasonlóan, soknemzetiségű lesz.