A Plié by Atelier műhely vezetője, Kiss-Gál Gergely építész 2005-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, ahol az egyik legkreatívabb végzős építészhallgatóként elnyerte az Árkay-díjat, 2011-ben pedig megkapta a Moholy-Nagy Formatervezési Ösztöndíjat. Gergő az ösztöndíj során egy, a budapesti designkultúra kommunikációjára és helyszíneire illeszthető köztéri pavilon-, illetve kínálórendszer kialakításán dolgozott. Itt született meg az a technológiai újítás, amit most már a Plié bútorok képviselnek. Az ösztöndíj után, párjával Kiss-Gál Zsuzsával úgy döntöttek, továbbfejlesztik az ötletet, mert nagyon sok potenciált rejt magában. A Plié by Atelier kísérleti műhelyt 2012-ben indították útnak az atelierarchitects kreatív építész stúdiójuk mellett. Az elmúlt két évet a technológia tökéletesítésére fordították.
– Új technika lévén volt pár buktató, amit meg kellett oldani. Fontos szempont volt, hogy a legjobb minőségű anyagot állítsuk elő, hogy a szabásminták is pontosak legyenek. Sokáig tartott míg megtaláltuk a tökéletes egyedi csomópontokat. A fémcsavarok megtervezésénél fontos szempont volt, hogy szép legyen, és persze könnyen megfogható – meséli Gergő a belvárosi irodájukban, ahova minden nap elkíséri őket kutyájuk, a német és magyar vizsla keverék, Berlin is.
Az építészek sok esetben úgy maketteznek, hogy bekarcolják a papírt, ami így könnyen hajtogathatóvá válik. Gergő ebből kiindulva alkotta meg a bútorok alapjait. Egy olyan réteges szerkezetű, egyszerre merev és rugalmas lemeztípus született meg, melynek középső, flexibilis rétege miatt a bútorok a szabászati metódusokhoz hasonló módon alakíthatóak. Ez a rugalmas réteg lehet filc vagy gumi, az utóbbiból készült bútorokat kültérre is ki lehet rakni. Mindegyik Plié tárgy kétoldalas, így hangulattól függően alakíthatóak. A merev rétegelt lemez végső felületkezelése választható, hisz furnérozással bármilyen fafelületet elő lehet állítani, sőt a jövőben már grafikázott darabokat is kínálnak majd. Gergő elmondja, hogy ebbe a projektbe kortárs képzőművészeket, dizájnereket szeretnének bevonni. A Plié fő jellemzője a variálhatóság, a többrétegű funkcionalitás, a friss és testre szabott forma, a tartósság és nem utolsó sorban az interaktivitást, hisz a vásárló maga állíthatja össze térbeli formává választott bútort. A kollekció jelenleg öt darabból, a Grand Plié asztalból, a Demi Plié dohányzóasztalból, a Petit Plié ágyasztalból, valamint a Pouf Plié hokedliből és egy tálalóból áll. Az egyes darabok egyedi méret szerint is rendelhetőek, a filc színei is változtathatóak, de már tervezik, hogy a csomópontok csavarjai is is több színben legyenek elérhetőek.
– Ha kiterítem síklapra, könnyen elpakolhatók ezek a bútorok, vagy a kisebbek épp falra akaszthatóak, és akár képként is funkcionálhatnak. De még mindig kiaknázatlan forrásokat rejt ez a technológia. Akár egyszemélyes irodai munkafelületet, vagy fogadásokon használható könyöklőket is lehet belőle építeni, de a fejlesztés hatékonysága sok mindentől függ – részletezi Gergő.
Tavaly ősszel a TENT London Shapes of Hungary standján mutatkozhattak be, nagy sikerrel. A TENT webshopjában azóta is kaphatók a termékeik, de itthon is alapvetően webes felületen értékesítenek. A tényleges piacra lépés még egy kicsit várat magára. A csapat most ugyanis bekerült a Design Terminál féléves mentorprogramjába. – A tudatos termékfejlesztésben, a perszonalizációban nagyon sok segítséget kapunk. Mentoraink mutattak rá arra, hogy mennyire fontos a tesztelés, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a hétköznapi használatban miként funkcionálnak a termékeink. Jelenleg is végzünk egy kérdőíves felmérést – fejti ki a tervező. – Szeretném ha jövő télen már egy 10-12 darabból álló kollekcióval bírnánk, amely rentábilisen gyártható és eladható. A program révén jól megalapozhatjuk a céget, a struktúrát, a gyártást. A megszerzett tudásunk birtokában az építészirodánk mellett szeretnénk majd elindítani a márkánkat a nemzetközi piacokon, elsősorban a japán és amerikai közönség felé akarunk nyitni, de Európa északi országai is a célok között szerepelnek. Jelenleg az építészirodánk finanszírozza a bútorcsaládot, de ez egy idő után fenntarthatatlan lesz. Remélem, hogy eljutunk oda, hogy ezeken a piacokon meg tudjuk vetni a lábunkat, és ennek hatására tőkeinjekcióban is gondolkodhatunk majd – zárja a beszélgetést a tervező.
Ma este a Design Terminál által megrendezett jótékonysági aukción, amelynek a teljes bevételével a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkáját támogatják, a Plié legújabb fejlesztéseinek prototípusaira is le lehet lecsapni. A Page Plié újságtartó és lerakó asztalka gumi és a rétegelt lemez párosításából született meg, az eddigi kollekció tökéletes folytatása.