Bogányi-zongora: új magyar hangszer született

Több mint tíz év fejlesztés után kedden bemutatták a Bogányi Gergely zongoraművész által megálmodott zongorát.

fib
2015. 01. 20. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi pillanat, amit a magyar zenetörténet legszebb lapjain fognak megemlíteni – fogalmazott a bemutató házigazdája, a Zeneakadémia korábbi rektora, Batta András kormánybiztos. Elmondta, a zongorában a spiritualitás és a materialitás találkozott egymással, hiszen az alkotók létrehozták azt a hangzást, amely Bogányi Gergely „fejében, szívében vagy lelkében szólt, ez pedig maga a csoda”.

A zongora hét évig készült – árulta el a kormánybiztos. A fejlesztés ötlete Bogányi Gergely barátaival és mérnök, konstruktor ismerőseivel való beszélgetések alkalmával körvonalazódott. A zongora készítését a művész több mint hét évig egymaga finanszírozta, 2012-ben azonban egy startup vállalkozást alapítottak, ami külső tőkét is vonzhatott a további kísérletezéshez. A nyertes pályázatoknak köszönhetően mintegy 126 milliós uniós támogatásból és a jórészt a Magyar Nemzeti Bank szponzori támogatásával előteremtett 76 millió forintos önrészből tökéletesíthették a hangszert. A Szerencsejáték Zrt. és az Emberi Erőforrások Minisztériuma további 100 millió forintos támogatást biztosított.

Két gyökere van a most bemutatott hangszernek – folytatta Batta András. – Az egyik Liszt Ferenc, akinek művészete korának számos zongorakészítőjét ihletett meg, és akinek habitusa mélyen benne van Bogányi Gergelyben. A másik Beregszászy Lajos, a zseniális magyar zongorakészítő, akinek forradalmi újításait több nagy zongoragyártó átvette. A hangszer a liszti hagyományban gyökerezik, de a jövő felé mutat – fogalmazott a kormánybiztos.

A felvezetést követően végre a hangszer is megszólalhatott. Bogányi Gergely Debussyt játszott, Gerald Clayton dzsesszmuzsikája pedig a hangszer egy másik arcát mutatta be.

Bogányi Gergely a rövid előadás után elmondta, arra törekedtek, hogy erőteljes, tiszta, egyenes hangzást érjenek el, amely ugyanakkor gazdag felhangrendszerrel bír. A régi zongorák szép, barátságos hangjával szemben a modern hangszerek esetében az elsődleges szempont, hogy bírják a strapát. – Mi ezt a két dolgot szerettük volna összehozni – hangsúlyozta a zongoraművész. Hozzátette, már a prototípus is olyan kvalitásokat mutatott, amire még ők maguk sem voltak felkészülve. Ennek ellenére azonban van még hol kutatni és fejleszteni tovább – fogalmazott Bogányi Gergely, aki azt is elárulta, a prototípus mellett két példány készült el eddig a zongorából.

Bolega Attila főkonstruktőr a Bogányi-zongora különlegességéről szólva kifejtette, hogy a hangszer lelke, a rezonáns az általános gyakorlattól eltérően nem fából készült. A kompozit rezonáns a speciális gyártási technológiának köszönhetően ellenállóbb a környezet hatásaival szemben, illetve egyenletesebb hangzást és hangképet biztosít. Üveges Péter Attila főtervező hozzátette, a zongora formavilága zenei indíttatású. A hagyományos három láb helyett alkalmazott két lábas struktúrának köszönhetően a hang tisztábban és erőteljesebben éri el a hallgatóságot, a hangszer nemcsak felfelé, de lefelé is szól – fogalmazott a szakember. A zongora fejlesztésében kettőjükön kívül Cs. Nagy József zenetechnikus, intonációs szakember is részt vett – derült ki a sajtótájékoztatón.

A New York-i Klavierhaus vezetője, Reisinger Károly rámutatott, a zongoristák mindig a koncertterem hangszerére vannak utalva. A zongorakészítés pedig lassan olyan iparrá vált, amelyben nincs idő álmodozásra. A Bogányi-zongora kiutat mutatott ebből, ezért is történelmi a pillanat, a művészet felülkerekedett az iparon – fogalmazott Reisinger Károly.

Komoróczki István, a zongorát fejlesztő Zengafons Kft. ügyvezetője elmondta, érdemi érdeklődés még nem volt, de az év második felében mindenképpen szeretnék értékesíteni a zongorát, amelynek ára körülbelül 200 ezer euró (csaknem 64 millió forint). Hozzátette, fontos a hangszer magyar szabadalmi védettsége, ezért a Bogányi-zongora már több országban – köztük Kínában és az Egyesült Államokban – formavédelmi oltalom alatt áll.

A zongora szerda este a Zeneakadémián, a magyar kultúra napja előestéjén rendezett zártkörű gálán debütál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.