Fővárosi Nagycirkusz: vissza a hungarikumokhoz

Magyarországon ritkán látható magyar sztárok is fellépnek a Fővárosi Nagycirkusz új műsorában.

rKissNelli
2015. 01. 09. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző, ősszel bemutatott műsort, a Zéró gravitációt a modern akrobatikus cirkusznak szentelte a Fővárosi Nagycirkusz. Ezt az előadást szinte csak külföldi művészek produkcióiból állították össze. Most fordul a kocka a Városligetben: a Magyar cirkuszcsillagok című új műsorban kevés kivétellel magyar artisták lépnek a porondra. Majdnem mind külföldön tevékenykednek, ami egyébként természetes velejárója ennek a pályának. De néhányan közülük már hosszú évek óta nem léptek fel Budapesten.

Ilyen például a Donnert lovasakrobata-csoport, amely klasszikus lovas akrobatikát művel. A produkciójuk magyar specialitásnak mondható, úttörője a II. világháború előtt a Donnert család volt. 2013-ban Bronz Bohóc-díjat szereztek a Monte Carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon. A fesztivál a világ cirkuszművészeinek legnagyobb megmérettetése, itt bármilyen helyezést nyerni a legkomolyabb elismerésnek számít. Az egyetlen magyar Arany Bohóc-díjas Richter Flórián, a Fővárosi Nagycirkusz jelenlegi igazgatójának, Richter Józsefnek a fia, aki a lovak mellett elefántidomítással is foglalkozik. Legutóbb a Circus Classicus műsorban láthatta a közönség lovas és elefántszámmal is, és az új műsorban ismét visszatér. Az új szám különlegessége lesz, hogy a lovak és az elefánt együtt, egyszerre szerepelnek majd a manézsban.

Az itthon ritkán látható szereplők közé tartoznak a Rippel fivérek, akik a most látható kézegyensúlyozó számukkal a közelmúltban a Kínai Cirkuszfesztiválon közönségdíjat nyertek. Axt László Jászai-díjas artista lánya, Axt Elizabeth trapézművész Washington-trapézon lép fel. Ő szintén világszerte ismert: olyan magas szinten űzi ezt a műfajt, hogy jelenleg nincs a szakmában olyan nő, aki versenyezhetne  vele. Szintén magyar cirkuszművész-dinasztia leszármazottja Ádám Krisztián, akit magas dróton láthatunk az új műsorban.

Külföldi fellépő meglehetősen kevés van a műsorban: a lengyel Szeibe kutyaszáma, Barry Lubin amerikai bohóc és a kígyóember, az ecuadori Cesar Pindo. Az erőember, Pakucza József szintén nemzetközileg ismert magyar cirkuszművész. A Baross Imre Artistaképző diákjai három produkcióval is fellépnek a műsorban. Ők inkább a modern cirkusz felé hajlanak: a produkciókban van történet, vagy legalább valamilyen alapgondolat, néha táncos elemek is. A három fellépő közül az egyik egy deszkaakrobata-csoport. Ez utóbbi szintén hungarikum. A nagy magyar deszkaakrobatika-csoportok utolérhetetlenek voltak, fénykoruk a nyolcvanas évekig tartott. Olyan legendás cirkuszművész-csoportok tevékenykedtek a műfajban, mint a Faludy-csoport vagy a Hortobágyi Károly vezette Hortobágyi-csoport. Azóta kissé feledésbe merült ez a műfaj, részben azért, mert megváltozott a cirkuszművészeti közeg és az artisták mentalitása is: nehezebb nagy csoportokat hosszú ideig összetartani. Az artistaképzősökből álló, négyfős Chalimero csoport viszont ígéretesen indul, már több díjat nyert különböző fesztiválokon.

Január 22-én, a magyar kultúra napján ünnepi gálát rendeznek, amelyben az új műsort Pintér Tibor Lovasszínházának fellépése egészíti ki, valamint egy műsorblokkal megemlékeznek a műfaj egyik kiemelkedő művészéről, Hirsch Zoltán bohócról is, születésének 130. évfordulója alkalmából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.