Meghalt S. Nagy István

Elhunyt S. Nagy István EMeRton-díjas, Artisjus-életműdíjas dalszövegíró.

Grund
2015. 01. 20. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

S. Nagy Istvánt hosszan tartó, súlyos betegség után kedden hajnalban, 81. születésnapján érte a halál – közölte felesége, Csongrádi Kata énekesnő az MTI-vel. S. Nagy István 1934. január 20-án Kőröstarcsán született. Előbb a hadseregben zenélt (dobolt), később humoros krokikat, majd dalszövegeket írt, Németh Lehel előadásában a Merre jártál tegnap este? 1957-ben azonnal országos siker lett, amit utána több ezer dal követett, slágergyárosként is emlegették.

Rengeteg fiatalt fedezett fel és indított el a pályán, köztük volt Szécsi Pál és Ihász Gábor, írt szöveget színdarabokhoz, dalszövegei szerepeltek a Kár a benzinért (1964), a Csinibaba (1997) és a Made in Hungaria (2009) című filmben. 1993-ban eMeRTon-díjat, 1996-ban a Magyar Köztársaság Kiskeresztjét, 1999-ben Huszka-díjat, 2009-ben a Magyar Köztársaság tiszti keresztjét, 2011-ben Artisjus-életműdíjat kapott. December 22-én, hatvanadik szerzői jubileumán az Budapesti Operettszínházban ünnepelték pályatársai.

Legnagyobb sikere Máté Péter zenéjével és előadásában az Elmegyek című dal volt; Máté Péternek írta továbbá az Azért vannak a jóbarátok, az Egy darabot a szívemből, az Egyszer véget ér, a Hull az elsárgult levél, a Most élsz, a Zene nélkül mit érek én vagy az Ott állsz az út végén című slágert is. Dalszövegeivel győzött a Táncdalfesztiválon 1969-ben Késmárky Marika az Egy fiú a házból című dallal, két évre rá pedig Zalatnay Sarolta és a Fák, virágok, fény. 1963-tól hosszú időn át Payer András volt a szerzőtársa, Szörényi Leventével írta az első külföldön is sikeres magyar nyelvű beatdalt, a Rohan az időt, amelyet Koncz Zsuzsa adott elő, Zoránnak pedig a Fehér sziklákat adta, amely az 1968-as Táncdalfesztivál egyik sikere volt.

„Akkor még a Metro együttes tagja voltam, de ezt a számot szólóban adtam elő. A beatkorszak közepén nem szerettem annyira azt a dalt, de ma már kellő tisztelettel és elismeréssel gondolok vissza S. Nagy Istvánra, Fényes Szabolcsra, aki a Fehér sziklák zenéjét írta nekem, valamint a kor többi emblematikus szerzőjére ”– mondta az MTI-nek Zorán – S. Nagy István szerezte 1967-ben a Metro egyik első magyar nyelvű szövegét, az Édes éveket is. S. Nagy neve óriási segítség volt a beatrock zenekaroknak abban, hogy dalainkat elfogadja a hírhedt Sanzonbizottság. Azok közé tartozott, aki alkalmazkodni tudott a hatvanas években megjelent új zenei irányzathoz. Okos volt és vagány, lecsapott a nem szokványos dolgokra\" - fejtette ki.

„Pályám elején, a hatvanas években dolgoztam vele, nagyon szerettem a szövegeit, maradandót alkotott, egy korszak meghatározó egyénisége volt. A táncdalfesztiválokon a hatvanas-hetvenes években elképesztően sok szövegét adták elő, de a mai fiatalok is éneklik a dalait. Eredetileg nekem írta a Nem vagyok én apácát Schöck Ottó zenéjére, de mivel én Egerben a volt apácazárdába jártam iskolába, úgy éreztem, nem nekem való a szöveg és visszaadtam, aztán Zalatnay Cini vitte sikerre” – idézte fel az MTI-nek Kovács Kati, akinek többek között a Többé ne telefonálj, a Nem születünk százszor és a Keserű a méz szövegét adta S. Nagy István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.