A magyar halálmenet

Elhurcolás és megaláztatás. Kiállítás a kárpátaljai magyarok 1944-es deportálásának emlékére a Magyarság Házában, a málenkij robot 70. évfordulójára.

thy
2015. 02. 05. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ egy része, de mindenekelőtt Európa ma többek között Ukrajnára és az ott zajló eseményekre figyel. Nem először. A hányatott sorsú ország, Ukrajna hosszú ideje geopolitikai ütközőzóna és egyúttal a nagyhatalmak véráztatta játszótere. A több mint ezer évig Magyarországhoz tartozó Kárpátalja sorsa szintúgy hányatott. Az első világháborút lezáró békekötés következtében a terület egy újonnan létrehozott ország, Csehszlovákia részévé lett, és ettől az időszaktól kezdve vált a Kárpátalja megnevezés is hivatalossá.

Az 1938-as I. bécsi döntés értelmében újra Magyarországnak ítélt terület csupán néhány évig, a szovjet hadsereg megszállásáig volt ismét magyar fennhatóság alatt. A megszálló hatalom erőszakos módon fogott hozzá a politikai és gazdasági berendezkedés radikális átalakításához, az erőltetett szovjetizáláshoz. A helyi magyarság számára azonban a legtragikusabb következményekkel kétség kívül a málenkij robot járt, amely lehetővé tette a magyar és a német nemzetiségű polgárok internálását. Az ezt kimondó, 1944. november 12-én elfogadott 0036. számú parancs értelmében rövid idő alatt nyilvántartásba kellett venni a német és a magyar hadseregben szolgált katonákat, a 18-50 éves korú német és magyar nemzetiségű hadköteles személyeket. Aki nem jelentkezett, arra letartóztatás és haditörvényszék várt.

Ekkor a magyar lakosság számaránya 27,3 százalék volt Kárpátalján, ezzel a második legnépesebb nemzetiségnek számított. A „kis munka”, vagyis a „málenkij robot” ürügye sokféle lehetett: jóvátételi helyreállító munka éppúgy, mint a hivatalos papírok átvétele. Ma már egyértelműnek látszik – ahogy arra a kiállítás is felhívja a figyelmet –, hogy az elsődleges szempont az etnikai tisztogatás volt, amit a kollektív bűnösség elvével támasztottak alá.


A Magyarság Házában helyet kapott kiállításon több naplóbejegyzés és visszaemlékezés világít rá arra, milyen embertelen körülmények között hurcolták el a bűnösnek bélyegzett kisebbségieket. „Talán háromszor kaptunk enni 14 nap alatt” – írja például egy áldozat. Megesett, hogy a kényszerű utat víz nélkül tették meg, és az egyedüli hűsítő „a vagon oldalában lévő vascsavarok feje volt”, pontosabban az azokon keletkezett dér. A málenkij robot keretében elhurcolt személyek lágerekbe kerültek, e lágerek felügyeletét pedig ugyanaz az NKDV (kommunista belbiztonsági szolgálat) látta el, amely a Gulag felett is rendelkezett.

A körülményekről ismét csak a naplók adnak képet. Az egyik beszámoló szerint nem akadt olyan reggel, amikor ne lett volna 6-10 halott. A kiállítás ezeket a dokumentumokat, a háttéradatokat mutatja be, valamint átfogó képet ad azokról az emlékművekről, amelyek erre a történelmi traumára hívják fel a ma élők figyelmét.

(Málenkij robot – kiállítás a kárpátaljai magyarok 1944-es deportálásának emlékére. Magyarság Háza, látogatható február 26-ig.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.