Magyar műkincsekről tárgyaltak Moszkvában

Balog Zoltán miniszter az Oroszországban lévő magyar műkincsek visszaadásáról is tárgyalt hétfőn Moszkvában.

Grund
2015. 03. 31. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn este a moszkvai Puskin Múzeumban megrendezett Munkácsy-kiállítás megnyitója után az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán a távirati irodának úgy nyilatkozott: Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszternek érzékeny témát vetett fel, amely a Magyarországról elszármazott műkincsekkel, illetve azok esetleges visszajuttatásával kapcsolatos, és örömmel tapasztalta, hogy Megyinszkij kedvezően fogadta a felvetését.

Balog Zoltán elmondta: egy az orosz kulturális minisztérium által kiadott katalógusban ismerős könyveket fedezett fel. A sárospataki református kollégium könyvtárának Oroszországban maradt darabjairól, reformáció korabeli könyvekről van szó, amelyeknek talán nem olyan nagy a piaci értékük, de Magyarország és a magyar református egyház számára fontosak – nyilatkozta.

Mint emlékezetes, 2005 februárjában jelentette be Vlagyimir Putyin orosz államfő, hogy országa visszaszolgáltatja a Sárospataki Református Kollégium könyvtárának köteteit, amelyeket 1945-ben hurcoltak el Budapestről a szovjetek. Az elnöki bejelentés után a 450 tagú dumában 345 képviselő szavazta meg, hogy a könyvritkaságok, köztük ősnyomtatványok visszakerüljenek Magyarországra. A könyvek egy évvel később érkeztek Budapestre, amelyeket kiállításon mutattak be 2006. március 1-jétől a Magyar Nemzeti Múzeumban. A kiállítás megnyitóján Vlagyimir Putyin is megjelent. A Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtárába 2006. június 29-én érkezett meg a „szovjet hadizsákmány”.

Magyarország 2001-ben nyújtotta be követelését a sárospataki könyvekre. A magyar szakemberek egyébként még az 1990-es években 146 kötetet azonosítottak Nyizsnyij Novgorodban – az orosz fél tíz kötetet visszatartott –, így 2006-ban 136 könyv és 10 töredék érkezett vissza hazánkba. Az elhurcolt gyűjtemény legértékesebb darabja, a Lengyel Biblia is Oroszországban maradt, jelenleg is ott van.

Akkori hírek szerint Magyarországnak a könyvek „őrzéséért" és restaurálásáért négyszázezer dollárnyi összeget kellett fizetnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.