Hétfőn este a moszkvai Puskin Múzeumban megrendezett Munkácsy-kiállítás megnyitója után az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán a távirati irodának úgy nyilatkozott: Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszternek érzékeny témát vetett fel, amely a Magyarországról elszármazott műkincsekkel, illetve azok esetleges visszajuttatásával kapcsolatos, és örömmel tapasztalta, hogy Megyinszkij kedvezően fogadta a felvetését.
Balog Zoltán elmondta: egy az orosz kulturális minisztérium által kiadott katalógusban ismerős könyveket fedezett fel. A sárospataki református kollégium könyvtárának Oroszországban maradt darabjairól, reformáció korabeli könyvekről van szó, amelyeknek talán nem olyan nagy a piaci értékük, de Magyarország és a magyar református egyház számára fontosak – nyilatkozta.
Mint emlékezetes, 2005 februárjában jelentette be Vlagyimir Putyin orosz államfő, hogy országa visszaszolgáltatja a Sárospataki Református Kollégium könyvtárának köteteit, amelyeket 1945-ben hurcoltak el Budapestről a szovjetek. Az elnöki bejelentés után a 450 tagú dumában 345 képviselő szavazta meg, hogy a könyvritkaságok, köztük ősnyomtatványok visszakerüljenek Magyarországra. A könyvek egy évvel később érkeztek Budapestre, amelyeket kiállításon mutattak be 2006. március 1-jétől a Magyar Nemzeti Múzeumban. A kiállítás megnyitóján Vlagyimir Putyin is megjelent. A Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtárába 2006. június 29-én érkezett meg a „szovjet hadizsákmány”.
Magyarország 2001-ben nyújtotta be követelését a sárospataki könyvekre. A magyar szakemberek egyébként még az 1990-es években 146 kötetet azonosítottak Nyizsnyij Novgorodban – az orosz fél tíz kötetet visszatartott –, így 2006-ban 136 könyv és 10 töredék érkezett vissza hazánkba. Az elhurcolt gyűjtemény legértékesebb darabja, a Lengyel Biblia is Oroszországban maradt, jelenleg is ott van.
Akkori hírek szerint Magyarországnak a könyvek „őrzéséért" és restaurálásáért négyszázezer dollárnyi összeget kellett fizetnie.