A fiatal költőket tömeg követte a tetőre

A költészet napját négy új kötet bemutatójával ünnepelte a Libri Kiadó szombat este a Corvintetőn.

fib
2015. 04. 12. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sárközy Bence, a Libri Kiadó vezetője az est elején hangsúlyozta, a költészet igenis lehet menő és szexi. Ez a gondolat jelölte ki az esemény útját, amely kisebb kanyarokkal ugyan, de egyértelműen haladt a cél, vagyis a költészet népszerűvé és így eladhatóvá tétele felé.

A kísérlet sikerrel zajlik egy ideje, a költészet (bizonyos formái) valóban kezdenek divatba jönni, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a Blaha Lujza téri egykori Corvin Áruház tetején lévő szórakozóhely zsúfolásig megtelt emberekkel. Akik láthatóan a költőkért váltották meg a belépőjegyet. Manapság, amikor arról panaszkodunk, hogy senki sem olvas, ez mindenképpen figyelemre méltó eredmény. Különösen, ha belegondolunk, hogy az est főszereplői nem befutott nagyágyúk, hanem a legfiatalabb költőnemzedék tagjai voltak.

A Gourmand zenekar felvezető műsora után elsőként a Csider István Zoltán és munkatársunk, Pion István által szerkesztett Slam.Pont című, a slam poetryt és meghatározó képviselőit bemutató könyvsorozat második kötetének szerzői érkeztek a színpadra. Győrfi Kata, Simon Márton és Kövér András „Kövi”, valamint a kötetben szakértőként szereplő Kálmán C. György irodalomtörténész a kiadvány kapcsán a slam poetry földrajzi különbségeiről – az erdélyi, a pécsi és a budapesti szcéna összehasonlításában –, az alapvetően színpadi műfaj kötetbe szerkesztett verziójáról, és a szépirodalom berkeiből érkező fanyalgásról beszéltek. – A slam poetry megmozgatja az irodalom merev határait – foglalta össze a műfaj sajátosságát Kálmán C. György.

Az est második részében a kiadónál frissen megjelent három kötet szerzőjét, Dékány Dávidot, Kemény Zsófit és Sirokai Mátyást kérdezte Pion István és Csider István Zoltán. A vontatottan kibontakozó témák a versírás és a kiadás viszontagságaitól a világűr tágasságáig terjedtek.

Dékány Dávid Darwin Motel című első kötetének versei „egy felnőtt elkövető higgadtságával vallanak a kamaszkor őrületéről” – olvasható a kiadó jellemzésében, erről sajnos keveset tudtunk meg a beszélgetésből, a költő felolvasásából már annál inkább.

Sirokai Mátyás A káprázatbeliekhez című harmadik kötete kapcsán a versek és a világűr kapcsolatáról beszélt: „ez egyfajta science fiction líra, mindegyik szövegben az űrben járunk”. Kemény Zsófit a Nyílt láng használata című első verseskönyvéről kérdezték. A költőnő mesélt a munkatempójáról, tavaly megjelent Én még sosem című regényéről, valamint az est toposzáról, a slam poetry és a költészet kapcsolatáról.

A költészet napját érdeklődő tömeggel ünnepelni jó érzés, hogy mindez hova fut ki, a tömegrendezvények mennyiben válnak a magyar költészet részévé, az már más kérdés. De még nincs itt a számvetés, és így a fanyalgás ideje. Egyelőre örüljünk annak, hogy a költészet jelen pillanatban tényleg lehet menő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.