Dokumentumfilm az indonéz népirtásról

Joshua Oppenheimer dokumentumfilmjének hatására az indonéz kormányzat elismerte az ötven éve történt népirtást.

Kárpáti György
2015. 04. 16. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor 2012-ben Joshua Oppenheimer elkészítette Az ölés aktusa című dokumentumfilmjét az indonéz népirtásról, senki nem gondolta volna, hogy az utóbb Oscar-jelölt és több tucat filmet elnyerő dokumentumfilmet és brutális tartalmát lehet fokozni. Oppenheimer csattanós választ adott a kétkedőknek, és ugyanarról a témáról egy, ha lehet, még erősebb alkotást készített. A csend képe az elkövetők után most az áldozatok szemszögéből mesél az indonéz történelem sötét korszakáról, a halálosztagok tömegmészárlásairól.

A Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon, Magyarországon először látható A csend képe, amely tavaly a rangos nemzetközi filmfesztiválon Velencében nem kevesebb, mint öt elismerést kapott, s többek között a nemzetközi kritikusok Fipresci- és az emberi jogok díját is megkapta. Oppenheimer alázatosan és elismerései ellenére végtelenül szerényen kezeli a hirtelen jött reflektorfényt, mindenhova szívesen elkíséri moziját, így a dél-koreai Puszan Nemzetközi Filmfesztiválon adott interjút a Magyar Nemzetnek.

Oppenheimer a beszélgetést azzal kezdte, számára mindig is egyértelmű volt, hogy két filmet akar készíteni a hatvanas évek indonéz terrorjáról, ahol legkevesebb 500 ezer ember esett áldozatul az antikommunista tisztogatásoknak. „Mindig is érdekelt, hogyan hat a társadalomra, az emberiségre, ha a tettesek, a tömeges erőszakot elkövetők nyernek és szabadon megírhatják saját történelmüket, ezzel legitimálva saját bűneiket” – mondta Oppenheimer, hogy mi motiválta Az ölés aktusa elkészítésében és miért a gonosztevők nézőpontját választotta filmjében.

De emellett legalább annyira fontosnak érezte, hogy arról is beszámoljon, mi történik most, napjainkban azokkal a túlélőkkel, akik az árnyékban meghúzódva élnek, akik elvesztették a hatvanas évek gyilkosságai során a szeretteiket, és mit jelent számukra élni. Kiemelte, ezek a gyászolók az elmúlt ötven évben nyíltan meg sem sirathatták halottaikat, és például az egyik szereplő a film végén első alkalommal sírta el magát azóta, hogy 1965-ben meghalt a szerette. Ezért érezte Oppenheimer első pillanattól kezdve nyilvánvalónak, hogy egy ilyen második alkotás, mint A csend képe, is el fog készülni a témában.

A kérdésre, hogy a forgatások előtt mennyit tudott az indonéz történelemről, Oppenheimer azt válaszolta, a konkrét eseményekről 2001-ig nem sokat tudott, és akkor egy, a témában készülő dokumentumfilm kapcsán került először kapcsolatba a történésekkel. Ez több országot átfogó, több történetet feldolgozó projekt volt (The Globalisation Tapes címmel), amelyet elsődlegesen producerként jegyez. Meglepve tapasztalta, hogy a traumához globalizációellenesség, Nyugat-ellenesség társult: ugyanis sem a nyugati országok, sem az emberi jogi szervezetek nem tettek semmit a tömeggyilkosságokkal és elkövetőikkel szemben.

Oppenheimer elmondta, hogy nem tudott és nem is akart távolságot tartani a témától, mert úgy nem lehetett volna ilyen filmeket készíteni. Ugyanakkor elismerte, a józan ész megtartása annál nagyobb kihívást jelentett számára. Ebben nagy segítséget jelentett neki a név nélkül dolgozó indonéz stáb.

„A csend képe fizikailag rémisztő, de gyógyír a léleknek” – mondta és hozzátette, alapvetően mindkét filmet egy szerelmes levélnek tartja Indonéziához, de A csend képe egyúttal a megszólított családnak szóló szerelmes levél is.

A kérdésre válaszul, hogy filmjei miképp katalizálhatják a társadalmi vitát Indonéziában, azt felelte, Az ölés aktusa már be is töltötte ezt a szerepet, hiszen a kormányzatot arra kényszerítette, hogy nyilvánosan elismerje, 1965–66-ban emberiség elleni bűncselekmények történtek. Ez volt az első ilyen alkalom, ráadásul a média is elkezdte genocídiumként emlegetni a történteket. A csend képe pedig szándéka szerint a megbékélés szükségességét sürgeti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.