Egy galamb kék feje búbja

A 75 éves Vathy Zsuzsát köszöntjük. Remek novellák és kisregények szerzője, Isten éltesse sokáig!

rKissNelli
2015. 04. 15. 13:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Aztán Maga, Mester, megint a háztető felé fordult, a galambcsapat épp az ablaka előtt húzott el, fejük búbja kék volt És akkor Maga ellenállhatatlan vágyat érzett, a tenyerébe fogni valamelyiket, és megmondani neki, mennyire módfelett szereti ” Így ír Vathy Zsuzsa Bogumil Hrabal novellába illő haláláról az Angolpark című elbeszéléskötetben.  A hivatalos változat szerint a Mester madáretetés közben kiesett a kórház ablakán. Vathy Zsuzsa elbeszélésben költői magasságokba emelkedik ez a pillanat, amelyben Hrabal az egész világot belátja, és módfelett szereti. Valahogy így, ilyen módfelett szereti a maga világát Vathy Zsuzsa is.

Ő maga írja le, hogy a húszas évei elején, egy egyetemi vakáció vége felé hirtelen úgy érezte, hogy látja és érti az egész világot. Ekkor döntötte el, hogy író lesz. A pápai gyerekkor számos írásában visszaköszön, de a vegyészmérnökként eltöltött évek voltak az első meghatározó esztendők az írói pályáján.

Aki rosszat akart neki, mind nagyon jót tett vele. Nem mehetett jogra, hogy továbbvigye a családi hagyományt, és bölcsészkarra sem. Ügyvéd édesapja minden alap nélkül a Magyar Közösség-per egyik lehetséges gyanúsítottja lett, kilenc hónapot töltött internálótáborban.

Végül a Veszprémi Vegyipari Egyetemre vették fel, és Százhalombattán, az olajfinomítóban kezdte a pályáját. Vidéki értelmiségi szülők gyermekeként új világot ismert meg itt. Munkásszálláson lakott, és három műszakban dolgozott fizikai munkások között. Újságírói pályáját üzemi lapoknál kezdte el.

A szociális érzékenység egész pályáján egyik fő inspirációja maradt. Hajléktalanok, társadalom peremére szorult emberek gyakran köszönnek vissza novelláiban, regényeiben. Őket is módfelett szereti, ahogyan Erzsébetet, az 1956-ban meghurcolt villamos-kalauznőt, Gérecz Attila költő-forradalmárt vagy Karolinát, a molnár feleségét, akit nem történelem, hanem saját démonai áldozata lesz.  Nem választja a rosszat, de nem választja a jót sem. De úgy látszik, a rossznak ennyi is elég – állapítja meg tárgyilagosan, amikor végül elbukik.

Ez a tárgyilagosságot, a szemlélődés örömét nem csak riporterként, szépíróként is megőrizte. A két műfaj határán is gyakran alkotott, a villamoskalauz Erzsébet vagy Roland, a tehetséges, törekvő cigány fiú történetét interjúk alapján írta meg. Olyan pontossággal látta és ábrázolta a lélek rezdüléseit is, ahogy az őt körülvevő anyagi valóságot.  A rendszerváltás után tíz évig, 1991-től 2001-ig a Magyar Nemzet tárcaírója, és később is írt cikkeket, riportokat.  Következő novelláskötete a júniusi ünnepi könyvhétre jelenik meg.

Lázár Ervin özvegye, de ő szívesebben fogalmaz úgy, hogy harminchárom éven át a felesége. Ennyi ideig éltek és alkottak együtt, a kevés jól működő íróházasságok egyike az övék. Megrázó, pontos és szokás szerint a legkevésbé sem szentimentális írásokkal búcsúzott el tőle az Életünk, halálunk című elbeszéléskötetben. Vathy Zsuzsa ma hetvenöt éves. Isten éltesse még nagyon sokáig!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.