Könyvpiac: a „lengyel Alexandra” is csődközelben

A válság és a könyvpiaci kiszorítósdi nem hungaricum, a lengyelek óriáscége, az Empik is komoly bajban van.

thy
2015. 04. 01. 12:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy a baj mekkora a lengyel könyves monolitnál, azt egyetlen számadat is jól jelzi: tavaly a cég részvényei a tőzsdén 80 százalékos visszaesést szenvedtek. Bár sok közös vonás fedezhető fel a leszállóágba került magyar könyvkereskedő és a lengyel hálózat között, egy fontos különbség biztosan akad: az Empik gyökerei nem a vadkapitalizmus zavart időszakáig nyúlnak vissza, és nem köthető olyan meghatározó archoz, mint amilyen Matyi Dezső az Alexandra élén.

Az Empik elődje már a kommunizmusban is létezett mint egyfajta nemzetközi könyvklub. Hogy mostanra a név kimondottan negatív színben tűnik fel sok könyvvásárló szemében, azért is meglepő, mert sokáig az Empik egyet jelentett a minőséggel, ami a magas szintű kiszolgálás és a gazdag könyvkínálat szerencsés találkozásából fakadt többek között. Csak egy példa: még nagyjából két éve is elképzelhető volt, hogy az Empik termékkínálatában a nem sokkal korábban elhunyt irodalmi Nobel-díjas költő, Wislawa Szymborska által készített kollázsokból készült naptárak, egérpadok vagy jegyzetfüzetek bukkanjanak fel.

Ma viszont általános véleményként fogalmazódik meg a hagyományos és a nyomtatott médiában, hogy a cég elfeledkezett az irodalomról. Nemrég neves lengyel értelmiségiek és művészek – köztük a világhírű filmrendező, Agnieszka Holland és az egyik legnagyobb lengyel színésznő, Krzystyna Janda – írtak nyílt levelet a cég vezetésének arra figyelmeztetve őket, hogy az Empik elfordult az íróktól, a lengyel kiadóktól és az olvasóktól. És hogy miben vehető ez észre? Ahogy a Polityka című lengyel napilap egyik cikke fogalmaz: könnyebb ma az Empikben pizzát találni, mint jó irodalmat.

Költészet címszó alatt sokszor csak II. János Pál pápa köteteit találni, és nemritkán hiányoznak a lengyel irodalom olyan klasszikusai is a polcokról, mint például a nemzeti költő Adam Mickiewicz művei, miközben olcsó kínai szépészeti kiegészítők és a celebek könyvei foglalnak el egyre több helyet.

Hatalmas botrányt váltott ki egy Lukasz Kotkowski nevű egykori Empik-dolgozó blogbejegyzése is, aki részletes áttekintést adott arról, milyen az élet a pultok mögött. Megaláztatás, alulfizetettség, ésszerűtlenség – többek között ezek jellemzik az erősen centralizált hálózat működését. Nem egyszer az eladók veszik meg a kiegészítő termékeket, hogy teljesítve legyen a heti terv. Az sem ritka, hogy a szerdai promóciós nap keretében másnap kilencig dolgoztatják őket, hogy aztán amikor fotót küldenek az átrendezett boltról, akkor derüljön ki, hogy a központban elnéztek valamit, és kezdődhet minden elölről. Ráadásul mindezt egy eladónak nagyjából 70 ezer forintos fizetésért kell eltűrnie, aminél sokkal többet a boltvezető sem keres, cserébe ő felel többek között a könyvelésért, az elszámolásért és a beszerzésért is. Prémium pedig egyszerűen nem létezik.

Ahogy nálunk, úgy Lengyelországban sem tartják elképzelhetetlennek, hogy hamarosan boltokat zár be az egykor diadalmas könyves behemót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.