Magikme: az elfogadás játéka

Magyar anyukák a világon egyedülálló játszótéri eszközt fejlesztettek. Sérült gyermekek tudnak együtt játszani egészséges társaikkal.

Son
2015. 04. 27. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt édesanya – Török Flóra, Élő Fruzsina, Harsányi Eszter, Turai Anna, Emrich Krisztina – kitartó munkájának köszönhetően a jövőben végre teljesülhet egy álom, ami sok szülőnek eddig elképzelhetetlen lett volna, hisz a súlyosan mozgássérült gyerekek megfelelő eszköz hiányában nem tudtak együtt játszani egészséges kortársaikkal. Kisfiaik nehéz sorsot cipelnek, de a szülők mégis úgy gondolták, ha már sérült gyereket kaptak az élettől, akkor megpróbálják mindezt pozitívvá varázsolni. Ugyanahhoz a fejlesztőhöz járnak gyerekeikkel, innen az ismeretség.

Egy idő után mindegyiküknek szembesülnie kellett azzal, hogy sérült gyermekekkel képtelenek lesznek visszatérni a munkaerőpiacra. Sokáig tépelődtek, hogy mihez is tudnának kezdeni, aztán saját játszótéri tapasztalataik nyomán született meg a Magikme – Én is hadd játsszak veled elnevezésű projekt, amelyet önkéntes alapon indítottak el. Blogjukon részletesen beszámolnak a kezdeményezésükről, filozófiájukról, de személyes történeteiket és mindennapi bonyodalmaikat is megosztják az olvasókkal.

 

Élő Fruzsinát, akinek kisfia, Jancsi súlyosan, halmozottan sérült, régóta bántotta, hogy nem tud játszótérre járni, és ez igazából senkinek se jó. A gyerekek, de a szülők is el vannak szigetelve a való világtól. – Eddig nem tűnt fel az embereknek ez a hiány, ez is a kampányunk célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a problémára. Ezek a gyerekek be vannak zárva a kerekes székükbe, és ez sajnos határt emel közéjük és az egészséges társaik közé – mondja Harsányi Eszter, a Magikme projekt vezetője, akinek a gyermeke súlyos epilepsziával küzd, de agyműtétjének köszönhetően javul az állapota. Viszont a gerincváza nem annyira erős, hogy hintázni tudjon vagy rá tudjon ülni bármilyen játszótéri eszközre.

Világszinten egyedülálló dolgot álmodtak meg: Amerikában és Nyugat-Európában ugyan vannak integrált játszóterek, a tengerentúlon és az angolszász országokban kötelező akadálymentes játszótereket építeni, de mégsem találni olyan eszközöket, amelyeket a mozgáskorlátozott gyermekek a kerekes székből kiszállva, biztonságosan tudnának használni. Gyógypedagógusokkal, rehabilitációs mérnökökkel konzultáltak, végül Csortán Beáta és Lendvai Beáta formatervezők segítségével készült el az első eszköz, a Labyrinth is, amelyet 2–6 éves gyerekek használhatnak. Ez egy négy férőhelyes, két speciális fekvőhellyel ellátott rugós libikóka, amelyet mindegyik játékos mozgásba tud hozni, ez pedig különösen fontos a mozgáskorlátozott gyerekeknek. A tervezésnél lényegi szempont volt, hogy olyan tárgy szülessen meg, ami játék közben fejleszti is őket.

– Ennek a játéknak a segítségével tényleges kapcsolat alakulhat ki a sérült és egészséges gyerekek között, ami mindegyikük jövőjét tekintve nagyon fontos. Szülőként nagyon nehéz mindig elmagyarázni, hogy a fiaink miért olyanok, amilyenek. Ha az egészséges gyermekek rendszeresen találkoznának sérültekkel, akkor ez már nem is lenne kérdés. Az én kisfiam integrált óvodába jár, látom rajta, mennyit jelent ez az ő fejlődése szempontjából. Az ovis társai elfogadják, mérhetetlen szeretettel fordulnak felé. Ez a korosztály még befogadó, hisz annyira ártatlanok. Számukra teljesen természetes, hogy Áron sisakot kell, hogy viseljen, hogy lassabban tudja a dolgokat elvégezni. Mindenkinek kellene egy sérült gyermek a környezetébe, hogy lássa, ők ugyanolyan emberek, mint bármelyikünk – fogalmaz Harsányi Eszter.

A Magikme anyukái vallják, „ez az útja annak, hogy a gyerekek nyíltszívűvé, toleránssá, empatikussá és együttműködővé váljanak a másság iránt, és felnőttként támogató, nyitott közösségeket, társadalmat teremtsenek maguk körül”.

Múlt hét elején indították el Indiegogo-kampányukat, ahol negyven nap alatt szeretnék összegyűjteni a prototípus legyártásához és telepítéséhez szükséges nyolcezer fontot, vagyis kicsit több mint hárommillió forintot. Rengeteg támogatójuk van: hétfőtől csütörtökig sikerült összegyűjteni az első Magikme játszóeszközhöz szükséges pénz több mint felét, és az összeg azóta is nőtt. Ráadásul a Kincs-Ö Közhasznú Alapítványnak köszönhetően magyar bankszámlára is lehet utalni támogatást a kampány ideje alatt. A tervek szerint a gyártást Magyarországon végeznék hazai alapanyagokból, a tárgyalások már folynak erről.

Az első ilyen játékot a XIII. kerületben, a Madarász Utcai Gyermekkórház mellett lévő játszótéren fogják felállítani. Ha több adomány gyűlik össze, akkor szeretnék más kerületeknek is felajánlani a játszóeszközt, illetve a két másik játszóeszköz-prototípus legyártását is tervbe vették. Az emelt homokozóban a sérült gyerekek fekve tudnának játszani, de kerekes székkel is oda lehet gurulni, a tetején pedig a taktilis érzékelést fejlesztő eszközök is lennének. A banánhinta is a közös játék örömét adhatná meg, ebben is egy-egy rögzített fekvő- és ülőhely lett kialakítva.

A Magikme vezetőinek célja, hogy ezek a játszóeszközök mindenhol, ahol sérült gyermek él, elérhetők legyenek. Több fővárosi és vidéki önkormányzattal folytatnak tárgyalást, Harsányi Eszter szerint már most két-három budapesti kerület részéről komoly az érdeklődés a Labyrinth iránt.

– Fontos, hogy a sérült gyerekeket nevelő szülők részéről is érezzék a városvezetők ennek az eszköznek a szükségességét. Az első kampány során nagyon sok, hasonló helyzetben lévő szülőnek eljuttattuk a Magikme hírét, bízunk benne, hogy az első játszóeszköz kihelyezése után már ők is kezdeményezni fogják ezeknek az építését – mondja Harsányi Eszter.

Közben már Németországból is megkeresték a Magikme csapatát, de ők nyugat-európai és amerikai alapítványokkal is felvették a kapcsolatot, így nem kizárt, hogy hamarosan a nagyvilágban is használni fogják a magyar fejlesztésű libikókát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.