Csütörtök délelőtt sajtótájékoztatón jelentették be a 68. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramját. Az elmúlt hetekben valóságos barkochba zajlott a nevekkel, a lehetséges versenyfilmekkel, és világsztárok sora merült fel az Aranypálma-esélyekkel kapcsolatban, számunkra a legnagyobb és legkedvesebb meglepetés, hogy az egyébként hihetetlenül erős mezőnybe egy magyar filmet is beválogattak.
Nemes Jeles László Saul fia című alkotásának meghívása több szempontból is szenzáció. A fiatal magyar rendező első filmesként került mindjárt versenybe. A versenyszekcióba az elmúlt években csak nemzetközileg legjegyzettebb filmeseink, Tarr Béla és Mundruczó Kornél kapott jelölést. Első filmesként legutóbb Sára Sándor került versenybe a magyarok közül, 1969-ben a Feldobott kővel, előtte pedig Kósa Ferencet és Makk Károlyt érte a megtiszteltetés, vagyis a fiatal rendező valóban exkluzív társaságba került.
A film operatőre Erdély Mátyás, akinek képi világa már sokadszor jelenik meg Cannes-ban, hiszen ő állt a kamera mögött Mundruczó Kornél Deltájánál, Johannájánál és Szelíd teremtés – A Frankenstein-tervjénél is, valamint a mexikói Miss Bala című filmnek is ő volt az operatőre. Erdély a Saul fiát 35 mm-es filmre rögzítette, Cannes-ban is így fogják vetíteni, erre a sajtótájékoztatón külön kitértek a szervezők, ezzel is kiemelve a mezőnyből a magyar filmet.
Nemes Jeles László, a Saul fia rendezője
Fotó: Laokoon
A Saul fia a második világháborúban játszódik, és az auschwitzi Sonderkommando egyik elképzelt magyar rabjáról, Saul Ausländerről szól. A Sonderkommando tagjait arra kényszerítették, hogy összegyűjtsék a gázkamrában megölt emberek tetemét, elégessék, és a hamvaikat szétszórják. A főhős egy zsidó férfi, aki halott fiát próbálja tisztességgel eltemetni. A Saul fia elkészítését a Magyar Nemzeti Filmalap is támogatta.
A film főszereplője a magyar származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Röhrig Géza, hazánkban is ismert költő. Számára nem volt idegen a filmes közeg, filmrendezőnek tanult, s korábban több film főszerepét játszotta. A főbb szerepekben Zsótér Sándor, Molnár Levente, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színésze, illetve Urs Rechn látható. Feltűnik továbbá a filmben Fritz Attila, Quitt László, Pion István, Orosz Ákos, Jakab Juli, Fancsikai Péter, Takátsy Péter, Fekete Ernő, Polgár Tamás, Kormos Mihály, Herczeg Tamás, Jeles András, Fenyves Márk, Kormos Anett, Pálosi István, Uwe Lauer, Szitás Balázs és még sokan mások.
A film egyik különlegessége a téma adta nemzeti és az ebből adódó nyelvi sokszínűség. A szereplőválogatás csaknem másfél évig zajlott, a főbb szerepekben a határon belüli és túli magyarok mellett, német, amerikai, izraeli, lengyel, szlovák illetve osztrák származású színészek is feltűnnek a vásznon.
További magyar résztvevők a hivatalos programban nincsenek, az első filmesek korábban bejelentett rövid- és játékfilmes programja hazai szereplők nélkül zajlik idén.
A magyar érdekeltség mellett több izgalmas bejelentéssel is szolgált Thierry Frémaux fesztiváligazgató. Versenybe került többek között Joachim Trier, Todd Haynes, Jórgosz Lánthimosz, Gus Van Sant, Denis Villeneuve és Paolo Sorrentino új filmje.
Joachim Trier Louder than Bombs című, sokak szerint máris Oscar-esélyes alkotása a rendező első angol nyelvű filmje, olyan világsztárok főszereplésével, mint Jesse Eisenberg és Gabriel Byrne. Nemzetközi szereposztással érkezik Cannes-ba a görög Lánthimosz (Lobster) és az olasz Matteo Garrone (The Tale of Tales) is, csakúgy mint az ausztrál Justin Kurzel Shakespeare-adaptációja, a Macbeth.
Elhangzott, a most bejelentett majd húsz filmhez a következő napokban még további nevek csatlakoznak, többen a francia botrányrendező, Gaspar Noé Love című filmjét is versenybe várják. Előzetesen egyértelmű favorit idén nincsen, több egyenrangú név és visszatérő versenyző egyaránt megnyerheti az Aranypálmát. Ha mégis esélyest kellene megnevezni, akkor az amerikai Todd Haynes, az olasz Paolo Sorrentino és a norvég Joachim Trier neve élre kívánkozik.
Bár mindegyikükkel kapcsolatban igaz az állítás, hogy filmjük még bármilyen lehet, a versenybe sokan a hagyományok szerint nevük és reputációjuk alapján kerülnek be, és az is egyértelmű szempont, hogy a vörös szőnyegen milyen sztárok vonulhatnak fel a stábbal a kiválasztott produkciókkal. Az amerikai jelenlét a versenyben ennek megfelelően még nem is olyan erős, például ebben a tekintetben is lehetséges változás.
Az Egy bizonyos nézőpontból (Un Certain Regard) versenyszekció alkotásait is bejelentették, és nyilvánosságra hozták a versenyen kívül szereplők névsorát is. Ahogy az Cannes-tól elvárható, itt is nagy vendégsereg érkezik, egyebek között Woody Allen új filmje (Irrational Man) és George Miller legújabb Mad Max-opusza is látható lesz, ahogy a nagy költségvetéssel készült A kis herceg című Saint-Exupéry-rajzfilmadaptáció is.
Azt már korábban bejelentették, hogy az idei fesztivál zsűrielnöki posztját első alkalommal Cannes fennállása alatt megosztva tölti be Joel és Ethan Coen. A nyitófilmet 1987 óta első alkalommal női rendező készítette: a francia Emmanuelle Bercot Standing Tall című alkotását vetítik, amelynek főszereplője a gall film dívája, Catherine Deneuve.
A 68. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivált május 13-a és 24-e között rendezik meg.