Meghalt Eduardo Galeano antikapitalista író

Hetvennégy éves korában, hétfőn meghalt Eduardo Galeano uruguayi író, aki Latin-Amerika kifosztásáról írt.

Grund
2015. 04. 14. 8:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az író Montevideóban hunyt el, hónapok óta beteg volt, tüdőrákban szenvedett. Halálhírét a Brecha című hetilap közölte, amelynek munkatársa volt. Eduardo Galeano volt Latin-Amerika egyik legfontosabb publicistája, akinek munkássága társadalom- és globalizációkritikáiról volt ismert.

Ő írta többek között a Latin-Amerika nyitott erei című, globalizációkritikus művet. Ez az egyetlen könyve, amely magyarul is megjelent – 1976-ban, a Magvető gondozásában.

A könyv címe onnan ered, hogy Latin-Amerika felfedezésétől napjainkig minden a távoli hatalmak központjaiban halmozódott fel és külföldi tőke lett: a föld és terményei, az ásványok, az emberek és munkaerejük. Ennek a helyzetnek csak egy megoldása van: a latin-amerikaiak úgy lesznek uraik saját sorsuknak, ha visszaszerzik természeti kincseiket – intett Galeano.

A Latin-Amerika nyitott erei volt egyébként az a Galeano-mű, amellyel Hugo Chávez, Venezuela néhai elnöke 2009-ben az Amerika-csúcson megajándékozta Barack Obama amerikai elnököt. Az 1971-es könyv pillanatok alatt a második legkeresettebb művé lépett elő az Amazon internetes könyváruházban az addigi 54 295. helyről.

A kötet Uruguayban tiltólistán szerepelt az 1970-es és 1980-as években – a junta ideje alatt –, Galeano pedig emigrációba kényszerült, Argentínában és Spanyolországban élt. 1985-ben tért haza, utolsó munkája 2012-ben jelent meg.

Korábban a Magyar Nemzet részletesen ismertette Galeano fő művét, a Latin-Amerika nyitott ereit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.