Az író Montevideóban hunyt el, hónapok óta beteg volt, tüdőrákban szenvedett. Halálhírét a Brecha című hetilap közölte, amelynek munkatársa volt. Eduardo Galeano volt Latin-Amerika egyik legfontosabb publicistája, akinek munkássága társadalom- és globalizációkritikáiról volt ismert.
Ő írta többek között a Latin-Amerika nyitott erei című, globalizációkritikus művet. Ez az egyetlen könyve, amely magyarul is megjelent – 1976-ban, a Magvető gondozásában.
A könyv címe onnan ered, hogy Latin-Amerika felfedezésétől napjainkig minden a távoli hatalmak központjaiban halmozódott fel és külföldi tőke lett: a föld és terményei, az ásványok, az emberek és munkaerejük. Ennek a helyzetnek csak egy megoldása van: a latin-amerikaiak úgy lesznek uraik saját sorsuknak, ha visszaszerzik természeti kincseiket – intett Galeano.
A Latin-Amerika nyitott erei volt egyébként az a Galeano-mű, amellyel Hugo Chávez, Venezuela néhai elnöke 2009-ben az Amerika-csúcson megajándékozta Barack Obama amerikai elnököt. Az 1971-es könyv pillanatok alatt a második legkeresettebb művé lépett elő az Amazon internetes könyváruházban az addigi 54 295. helyről.
A kötet Uruguayban tiltólistán szerepelt az 1970-es és 1980-as években – a junta ideje alatt –, Galeano pedig emigrációba kényszerült, Argentínában és Spanyolországban élt. 1985-ben tért haza, utolsó munkája 2012-ben jelent meg.
Korábban a Magyar Nemzet részletesen ismertette Galeano fő művét, a Latin-Amerika nyitott ereit.