Osztrák újságíró ítélte el a Burgtheater akcióját

Andreas Unterberger szerint kínos, amit az osztrákok műveltek a Nemzetiben. Közben a Burgtheater válaszolt.

Grund
2015. 04. 22. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Unterberger április 21-i bejegyzésében azt írja a Nemzeti Színházban felolvasott aktuálpolitikai pamfletről, hogy az időzítése is rossz volt és tartalmilag is nevetséges. Majd így folytatja: az ugyan kétségtelenül igaz, hogy a magyar kormány pártpolitikai szempontok alapján nevezett ki igazgatókat jó néhány színház és más intézmények élére. „De elképzelhetőnek tartja valaki, hogy Ostermayer (SPÖ-s kultuszminiszter) nem egy baloldalit állítana egy állami színház élére? Vagy az AB egyszer az ellenzéknek adna igazat a kormánnyal szemben?” – teszi fel a kérdést a szerző. Unterberger blogbejegyzését a Heti Válasz ismertette szerdán.

Az osztrák újságíró úgy vélekedik: a Burgtheater munkatársainak a pénzügyi botrányok után minden okuk meglenne, hogy csak a saját munkájukra koncentráljanak, nem pedig a magyar nép „nehéz helyzetére”. Az ugyanis harminc évvel ezelőtt, a kommunista diktatúra alatt ezerszer nehezebb volt – írja Unterberger. Majd hozzáteszi: mellesleg a magyar gazdaság az utóbbi időben sokkal jobban fejlődik, mint az osztrák. Az újságíró szerint az osztrákok performanszára a magyarok válasza briliáns volt: a vendéglátó színházigazgató felolvasta az aradi vértanúk nevét. (Mint a Heti Válasz is felhívta a figyelmet: nem felolvasták, hanem kivetítették a neveket.)


A nézők közül volt, aki kifütyülte a bécsieket, akadtak, akik tapsoltak, de olyanok is, akik tüntetőleg elhagyták a színházat. Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, aki tudott a levél felolvasásáról, úriemberként megvárta az erőltetett performanszt, majd átadta a Nemzeti Színház kitüntetését Martin Reinkének. A levél felolvasása közben a háttérben a kivetítőn a tizenhárom aradi vértanú nevei jelentek meg. A társulatot Jan Bosse, az előadás rendezője és Karin Bergmann, a Burgtheater igazgatója sem kísérte el, az előre meghirdetett közönségtalálkozót végül nem vállalták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.