Random Dance: az emberi test csodálata

Wayne McGregor társulata, a Random Dance a Budapesti Tavaszi Fesztiválon lépett fel.

Son
2015. 04. 27. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wayne McGregor 1992-ben alapította saját, úttörőnek számító, izolációs mozgásalapokon nyugvó társulatát, a Random Dance-et, emellett folyamatosan koreografál a brit Királyi Balettnek, a Bolsojnak és a párizsi balettnek. Az ő küldetése, hogy a táncot minden fórumon eljuttassa, megértesse az emberekkel. Ezért vállalt például szerepet a Harry Potter és a tűz serlege című filmben, a Radioheaddel is dolgozott; ő készítette a Lotus Flower című klip mozgásanyagát.

A koreográfust munkásságért a Brit Birodalom Érdemkeresztjének tiszti fokozatával is kitüntették. A McGregor által megteremtett extrém táncnyelv komoly klasszikus technikai alapot követel meg a táncosoktól, de mindezt a legváratlanabb formában vegyíti az olyan izolált elemekkel, amelyek teljesen ellentmondanak a balett elvárásainak. Táncosai pedig ezt a lehetetlennek tűnő feladatot a legtökéletesebben teljesítik.

A tíz táncos – Catarina Carvalho, Travis Clausen-Knight, Alvaro Dule, Louis McMiller, Mbulelo Ndabeni, Daniela Neugebauer, Anna Nowak, James Pett, Fukiko Takase, Jessica Wright –, aki a mostani, Atomos című, több mint egyórás, emberpróbáló koreográfiában színpadra lépett, elképesztő tudásról tett tanúbizonyságot. Munkáinak alkotófolyamatába szorosan bevonja táncosait is.

 

A 2013-as Atomosnál McGregor inkább az emberi testre koncentrált, a mostaninál a technológia is erős hangsúlyt kap, és bebizonyítja, nem vesztett koreográfiai kíváncsiságából. A kezdőképben látható Laokoón-csoport szépen lassan bomlik ki, virtuóz kettősök, szilánkos triók bonyolult formákat, geometrikus alakzatokat formálnak meg. Váratlan súlypontáthelyezések, meglepő ugrások-zuhanások, impresszív forgások, zsigeri mozdulatsorok váltják egymást. Egyszerre lírai és szoborszerű, feszes és elemi erejű.

A Winged Victory For The Sullen zenéje inkább sötét tónusú hangfoszlányok nyugtalanító egybefűzéseként értelmezhető, de a táncosok ebben is képesek megtalálni a harmóniát. Egy ponton McGregor a 3D-s technológiát is bevonja a játéka, ám a kivetítőkön megjelenő képek – Ravi Deepres alkotásai – szükségtelenek is, csak elvonják a figyelmet arról, ami a színpadon történik.

Talán egyetlen pillanatban bír hatással, bár a célja nem igazán egyértelmű: a Mátrix című film vizuálját idéző zöld betűk áramlása közben a táncosok váratlanul kilépnek addigi szerepükből, szemüket kezükkel letakarják, kórusban kántálni kezdenek. Az Atomos a McGregor-i életmű nem éppen legerősebb darabja, azonban a táncosok zseniális és tiszteletet érdemlő munkája miatt mindenképp figyelemre méltó.

(Random Dance: Atomos. Koreográfus: Wayne McGregor. Trafó, április 24.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.