A kormánybiztos a nemzetközi szaklapnak a 68. cannes-i filmfesztiválon megerősítette, hogy legalább 2018-ig szeretne a posztján maradni. „Továbbra is szeretnénk olyan filmeket támogatni, amelyek sikeresek lehetnek fesztiválokon, de közben nagyon keményen azon is dolgozunk, hogy a hazai nézők számára készülő közönségfilmek is készüljenek” – mondta a kormánybiztos a filmalap kettős stratégiájáról. „Egy kicsit megváltoztattuk a világ véleményét a magyar moziról” – tette hozzá.
A lap megjegyezte, hogy az idei fesztiválon nagy sikerrel bemutatott Saul fia című alkotás, Nemes Jeles László első játékfilmje, és a tavaly az Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) nevű kategória fődíját elnyert Fehér Isten című alkotás, Mundruczó Kornél filmje is a Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával készült el.
Vajna emlékeztetett arra, hogy a magyar filmes szakma vezető személyiségei részéről nagyon sok támadás érte, amikor elfoglalta a posztját, de úgy érzi, sikerült néhány kétkedőt meggyőznie. „Tudom, hogy amikor először megjelentem, azt mondták, hogy mi a fenének jött ez Hollywoodból Magyarországra. Most meg azt, hogy mi lesz velünk, ha elmegy” – fogalmazott Vajna. A kormánybiztos szerint a filmes szakma „kezdi felfogni, hogy nem ellenség vagyunk. Támogatjuk és segítjük őket” – hangsúlyozta.
A jelek szerint a még meggyőzendő kétkedők közé tartozik a német konzervatív napilap, a Die Welt ítésze. Hanns-Georg Rodek az elmúlt hétvégén a Saul fiáról írt kritikájában olvasóit arról „tájékoztatta”, hogy Nemes Jeles László filmje a cannes-i filmfesztiválra egy olyan országból érkezett, amelynek „nacionalista reakciós kormánya szerint az antiszemitizmus bocsánatos bűn, az ország felelősségét a holokausztban jelentéktelennek tünteti fel és a régi filmtámogatási rendszerét szétzúzta”. A Die Welt filmkritikusa szerint mivel az új filmtámogatási rendszerben Nemes Jeles László alkotásának gyártási költségét a magyar állam állta teljes egészében (a Saul fiát 321,6 millió forinttal támogatta a Magyar Nemzeti Filmalap), lehetséges, hogy a magyar film presztízsprojekt, amivel a világ felé jelezni szeretnék, Magyarországon még készülhetnek kritikus hangvételű filmek.