– Hogyan ismerkedett meg a historikus táncokkal?
– Eredetileg magyar néptánccal foglalkoztam, amellett történelem szakra jártam a főiskolára, és a történelemből elsősorban a régi korok mindennapjainak emberi története izgatott. Táncosként és a művelődéstörténet iránt érdeklődő emberként pedig egyenes út vezetett a historikus táncokhoz. Ez a nyolcvanas-kilencvenes években történt, amikor a régizene egyre népszerűbbé vált, a korabeli táncok azonban, különösen Magyarországon, még ismeretlenek voltak. Szerencsére én Bécsben, Eva Campiano táncegyüttesében tanulhattam historikus táncokat. Így indult.
– Az elejétől kezdve a tánc oktatására készült?
– A családomban a művészetek szeretete magától értetődő volt, ebben nőttem fel. Ugyanakkor a tanítás is az életem része volt, és pedagógusként végezve természetesnek tűnt, hogy a táncművészet mindkét útján elindulok: előadóművészként, illetve koreográfusként, oktatóként. A historikus zene és tánc szakmába bekerülve kaptam meghívást a Garabonciás együttestől, hogy csatlakozzam a pedagóguscsapatukhoz.
– Mely korok táncait foglalja magában a historikus tánc műfaji elnevezés, és mit táncolnak ezek közül manapság a leggyakrabban?
– A barokk táncok gesztusrendszere az, amely talán minden korosztály számára egyformán élvezetes lehet. Napjainkban ugyanakkor reneszánszát éli a reneszánsz is. Közhely, de a rohanó világunkban sokak számára nagyon vonzó belepillantani a régi korok életformáiba, megtapasztalni, hogyan éltek akkor. Ha a korszakokat nézzük, ismerünk már XIV. századi táncleírásokat is, amelyek azonban csupán egyszerű szöveges információt tartalmaznak, de a barokkból például már összetettebb rendszert is bemutató tánckönyvek maradtak ránk.
– Könnyen elsajátítják a gyerekek a régi korok tánclépéseit?
– A Garabonciás együttes munkamódszere ötvözi a historikus tánc és a pantomim világát. A mai felgyorsult világban, a felfokozott vizuális ingerek közepette nem lehet teljesen autentikus módon színpadra állítani a táncokat. Épp ezért minden táncot egy történetbe vagy játékba ágyazunk, hiszen így könnyebben megragad a gyerekekben.