Fából épít filozófiát a Hello Wood

Könyvben foglalta össze ars poeticáját a Hello Wood csapata.

Son
2015. 05. 11. 12:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hello Wood alulról jövő kezdeményezés, amely faépítészeti workshopjaival megreformálta az oktatást, és mára nemzetközi szinten is jegyzett alkotócsoporttá vált. A csapat (Pozsár Péter, Huszár András, Ráday Dávid, és az indulásnál még Bakos Maxim is) a faépítészet lehetőségeinek kutatása és a kísérletezés mellett egyre nagyobb figyelmet szentel a társadalmi felelősségvállalásnak. Az ország legszegényebb régiójában faluközösségek számára építettek eszközöket, de a karácsonyi időszakban az Ökumenikus Segélyszervezet munkáját is rendszeresen segítik térinstallációikkal.

Táboraikban igazán neves külföldi szakemberek – például Biayna Bogosian, a Columbia Egyetem és a Los Angeles-i USC School of Architecture dizájnelmélet-oktatója, vagy Salvador Gilbart Sanz, a spanyol Miralles/Tagliabue-EMBT építésziroda munkatársa – is rendszeresen részt vesznek. A nemzetközi szaksajtó ugyancsak figyelemmel követi munkájukat.

 

 


A térben manifesztálódó gondolatokat most saját kiadású könyvben foglalták össze. A magyar és angol nyelvű szövegeket számos infografika egészíti ki. Saját ars poeticájuk mellett a Hello Wood 1–5. Építészeti gyakorlatok című kiadványból az is kiderül, miként látják őket a hazai és nemzetközi kollégák.

Szemerey Samu a Hello Wood által képviselt ideiglenes építészetről ír, amely szerinte „az anyagba épülő tudást formálva olyan programmá emeli az építészetet, ami valóban üzeneteket közvetíthet”.

A Cambridge-i Egyetem filozófiaprofesszora, Betegh Gábor szerint izgalmas látni a különbséget „a filozófusok centripetális őrülete és az építészek centrifugális őrülete között”. A legfontosabb nemzetközi építészeti magazin, az ArchDaily felelős szerkesztője, Rory Stott szerint a Hello Wood lényege épp ebben a bájosan fegyelmezetlen baráti légkörben rejlik, ennek köszönhetően születhetnek meg azok az építészeti projektek, amelyek egyszerre tanulságosak és kísérletiek.

A közösségi élmény fontosságát hangsúlyozza Tóta József formatervező is. „Annyira nyers, annyira közvetlen, annyira őszinte ez a tevékenység, hogy a sokat méltatott gazdagságú magyar nyelv nem naprakész a Wood leírására” – írja.

 

 


A Hello Wood a láthatóság és elmélyülés között egyensúlyozva alkot példaértékűt: az építészet őrületében találják meg a zen meditatív filozófiáját. Könyvük azok számára is átélhetővé teszi mindezt, akik testközelből nem tapasztalhatták meg, miként alkotnak ők.

(Hello Wood 1–5. Építészeti gyakorlatok. Hello Wood Kft. 3300 forint. 2015)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.