A berni követ, A Nagy Fafilm, a Másik Magyarország, a Három nagymamám volt és a Vágy, hogy indiánok lehessünk című filmek alkotói nyertek kategóriájukban a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának hétfői Mecenatúra-díjátadóján Budapesten az Uránia Nemzeti Filmszínházban, amelyen a testület Magyar Média Mecenatúra programjában támogatott és egyben a tavaly őszi Filmhéten bemutatkozott filmek legjobbjait ismerték el.
A Médiatanács hétfős független szakmai zsűrijének értékelése alapján dokumentum-, ismeretterjesztő, animációs film, tévéjáték, valamint kísérleti és kisjátékfilm műfajban első, második és harmadik díjat ítélt oda másfél-, egy- és félmillió forint értékben a nyertes filmek rendezőinek. Emellett a testület három filmes szakember teljesítményét is díjazta, egyenként 500 ezer forintos különdíjjal.
A tévéfilmek rendezői közül a Fehér György-díjat Szász Attila nyerte el A berni követért, a második helyezett Miklauzic Bence lett A Hőskeresők című alkotásával, a 3. díjat Mattyasovszky-Zsolnay Bálint kapta A rajzoló című filmjéért.
Az ismeretterjesztő filmeknek járó Kollányi Ágoston-díjat Molnár Attila Dávidnak ítélték oda A Nagy Fafilmért, Oláh Kata második lett A Griff, a Dámvad és a Varjú című filmjével, Mosonyi Szabolcs pedig harmadik helyen végzett a Vad Szigetköz című természetfilmjével.
A dokumentumfilmes Ember Judit-díj első helyezettje Nagy Dénes lett a Másik Magyarország című alkotásával, Varga Ágota A tartótiszt és Skrabski Fruzsina Elhallgatott gyalázat című dokui előtt.
Az animációs filmek közül az első helyezettnek járó Macskássy Gyula-díjat Glaser Katalin nyerte el a Három nagymamám volt című, a család összetartó erejét láttató alkotásáért. A második helyezett Horváth Mária lett Négyszögletű kerek erdő című filmsorozatával, a harmadik Gyulai Líviusz az Egy komisz kölyök naplója című sorozatával.
A kísérleti és kisjátékfilmek Huszárik Zoltán-díját Szemző Tibor kapta a Vágy, hogy indiánok lehessünk című alkotásáért, Fabricius Gábor Sintér és Szirmai Márton Bocs! című alkotásai előtt.
Különdíjban részesült dr. Szuchy Zsuzsanna a koraszülöttekről szóló Tenyérnyi gyerekek című filmjéért, Zsigmond Dezső a Három királyok című dokumentumfilm-trilógia rendezéséért, valamint László Zsolt színész, az Utolsó órák című, Batthyány Lajosról szóló film főszerepéért.
A Médiatanács a támogatási gyakorlatában a művészi vagy tudományos értékek megteremtését ösztönzi; olyan értékekét, amelyek a televíziós csatornákon keresztül könnyen el tudnak jutni a nézőkhöz – mondta Karas Monika a díjátadón. Az elnök hangsúlyozta, a minőségi, kreatív médiatartalmak műsorrendbe illesztése a televíziók számára mára kulcskérdéssé vált, ezek előállításában pedig meghatározó szerepet játszanak a Médiatanács által támogatott filmes alkotók. A mecenatúraprogramban közel 600 alkotást támogattak mintegy 5,5 milliárd forint értékben, amelyek közül 297 már teljes egészében elkészült.