Nemzeti kinccsé akarják tenni a palotaegyüttest

A Nemzeti Hauszmann-terv részeként 2024-ig több fázisban újulhat meg a budai Vár.

Son
2015. 05. 12. 12:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végül – a meghirdetett programmal ellentétben – nem Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitotta meg hétfőn délelőtt A budai Vár – Építészkonferencia a Nemzeti Hauszmann-tervről című rendezvényt. Helyette L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára beszélt arról: a beruházás szempontjából legfontosabb partnerekkel – Budavári Önkormányzat, szakmai szervezetek – közösen kell arról gondolkodni, milyen módon szabad, lehet és kell hozzányúlni a budai Várhoz és kiemelten a palota épületéhez.

– A magyar kormány számára különösen fontos a vár megújítási programja, amely minden bizonnyal több mint egy évtizedig tartó folyamat lesz, de ezt a társadalom és azon belül a szakma bevonásával kell végigvinni – hangsúlyozta L. Simon. – Nemzeti jelképünkről, a főváros egyik ékéről van szó, amelyhez hozzányúlni csak a kellő óvatossággal, megfelelő szakmai háttérrel szabad. A lehető leghatékonyabban és leggyorsabban meg kell valósítani a terveinket, nem szabad hagyni tovább pusztulni ezt a műemlékegyüttest – szögezte le.

A Magyar Művészeti Akadémia képviseletében Fekete György elnök kiemelte, az intézmény szakértő tagjaival részese kíván lenni a budai Vár megújításának, és a várnegyed történelmi hűségű gondozásához felajánlotta az akadémia szellemi potenciálját. – A menetrendszerűen fellépő destrukciók és nihilizmusok kellő időben elveszthetik jelentőségüket, bárhonnan is érkeznek a város szellemi szinten történő rombolásához – fogalmazott, utalva a tervet érő szakmai és politikai támadásokra.

 

Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara (MÉK) elnöke köszöntőjében az együttgondolkodás és a nemzeti párbeszéd fontosságát hangsúlyozta. – A budai Vár évszázadok óta emblematikus helye az országnak, sőt Európának, a világörökség része. A kormány döntése értelmében, a Nemzeti Hauszmann-terv részeként komplex, mindenre kiterjedő építés, felújítás, funkcióváltás és közterület-megújítás indul, amely több éven át fog tartani. Ez óriási anyagi és szellemi befektetéssel jár – fogalmazott a MÉK vezetője.

A kétnapos konferenciát L. Simon László előadása nyitotta meg. Ebben a miniszterhelyettes felidézte, 2014-ben hirdette meg a magyar kormány a Nemzeti Hauszmann-tervet, amely kezdetben csupán a Budavári Palotára koncentrált, de az előzetes felmérések rávilágítottak arra, hogy a várnegyedet egységesen érdemes kezelni, és a kerülettel együttműködésben kell megoldást találni a barlangrendszer, a polgárváros és a közlekedési hálózat problémáira.

– A Nemzeti Hauszmann-terv célja nem az elmúlt idők és politikai rendszerek restaurálása. A kormány szándéka az, hogy a magyarságnak az ezeréves államisághoz, a magyar alkotmányos rendhez való egészséges viszonyát tükrözze, a Nemzeti Hauszmann-terv révén pedig ismét a nemzet kincsévé kívánja tenni a palotaegyüttest. A palotaegyüttes mai képe, külső és belső megjelenése egyértelműen megkérdőjelezhető, a háború utáni rekonstrukció és bontások legalább annyira hozzájárultak a történeti értékek pusztulásához, mint maga a háború – hangsúlyozta L. Simon László, aki beszélt arról is, hogy meg kell találni az egyensúlyt a hitelesen helyreállítható részek és a kortárs építészeti elemek között.

 

A palotaépület nagy részét kulturális célokra, kulturális intézmények befogadására kell alkalmassá tenni, úgy, hogy közben reprezentatív állami funkciókat is ellásson. L. Simon emlékeztetett: erről már a szocialista kormányzat is hozott határozatot.

A rekonstrukció kezdeti lépéseit már megtették, mivel sikerült megóvni a pusztulástól a Honvéd Főparancsnokságot is, amelynek jövőbeli rehabilitációjával kapcsolatos kérdések viszont nincsenek még tisztázva. A lehetséges megoldások közül el kell dönteni, hogy az épületet lezárják-e egy végleges tetővel, vagy építsenek rá még egy szintet, esetleg az 1945 előtti állapotot visszaállítva. L. Simon elmondta, hogy ez az épület ad majd a jövőben otthont egy hiánypótló, időszaki Csontváry-életmű-kiállításnak.

A Miniszterelnökség a közeljövőben ötletpályázatot ír ki a Szent György tér Tabánra néző üres telkeinek hasznosítására. A téren még az idén megkezdődik a Stöckl-lépcső felújítása is, 2016-ra pedig elkészülhet egy új 300 férőhelyes mélygarázs, e fölé építik vissza majd a palotaegyütteshez szervesen tartozó egykori Lovardát és az 1971-ben méltatlanul lebontott Főőrségi épületet. A munkálatok előtt azonban a Szárazárok régészeti feltárást végzik el, de nem temetik vissza, hanem föld alatti bemutatóközpontot hoznak itt létre. Rehabilitálják a Hunyadi- és Csikós-udvart, de L. Simon szerint még ebben a kormányzati ciklusban sikerül a palota Szent István-termét rekonstruálni.

A miniszterhelyettes bejelentette: az egykori börtönudvar és az Erdélyi-bástya átfogó régészeti feltárására 400 millió forintot csoportosított át a kormány. A Magyar Nemzeti Levéltárat a mellette lévő, de jelenleg még a Magyar Villamosművek tulajdonában lévő Teherelosztó felé bővítenék. L. Simon kiemelte: a magyar állami tulajdonba visszakerült egykori Táncsics-börtön épületében rendezik be a Hauszmann-terv bemutató központját. A régészek fontosnak tartják a középkori zsinagóga ismételt feltárását is, L. Simon szerint erre a kormány részéről megvan a nyitottság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.