A Jurányi Inkubátorház mögött a Füge (Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület) áll, amely ernyőszervezetként több előadás megszületésében is szerepet vállal. A Jurányi Inkubátorház létrehozásával infrastruktúrát is kaptak – a ház egyszerre működik nyilvános közösségi térként, próbahelyként és színházként is. Az ilyen profilú intézmény a környező országokban is kivételesnek számít. Alapvetően csak produkciós vagy kreatív házak, innovációs inkubátorházak léteznek; az az irány, amit a Jurányi képvisel, számukra is példaértékű.
Már az indulás is sikeres volt: kezdetben csak egy részét akarták használni a 6700 négyzetméteres épületnek, de végül annyian keresték meg őket, hogy sikerült megtölteni az egész épületet. A Füge önköltségen, negyvenmillió forintos befektetéssel vállalta, hogy esztétikailag és funkcionálisan felújítja a beköltöző csoportok számára a helyiségeket. Ezek mellett egy kávézót és egy galériát is kialakítottak az épületben, az alagsorban létrehoztak egy igen jól felszerelt nagyszínházi termet, amelynek a nézőterét az egykori Merlin Színháztól kapták ajándékba, az egyik emeleten még egy kamaradarabokra alkalmas tér is található. Jelenleg 55 bérlőjük van, de rengetegen várnak arra, hogy a Jurányiba költözhessenek.
Az első évben nagyrészt a ház lakhatóvá tétele volt a cél, ezután lehetett csak a produkciós profil kialakításával foglalkozni. Elsősorban próbahelyként szerették volna üzemeltetni a házat, de időközben a hozzájuk csatlakozó társulatok részéről egyre nagyobb igény mutatkozott arra, hogy játszóhelyként is használhassák a házat, mivel a függetlenek bemutatkozási lehetősége egyre inkább szűkült az utóbbi időben.
Mára már kialakult egy jó értelemben vett repertoárszerű műsor, a Jurányi ismert és elismert fővárosi színházzá vált. Havi 25-30 előadást tartanak, ami a ház infrastruktúráját nézve kimagasló, de a független színházak működési pályázatán az elmúlt két évben csak 17-17 millió forintot kaptak, ami az ekkora nézőszámot hozó befogadó színház további működéséhez egyáltalán nem elegendő: ez az összköltségvetés 15 százaléka csupán, és a húsz munkatárs bérét is ebből kell kigazdálkodni.
– Nem igazán tudja ez a fajta civil közszolgáltatás állami támogatás nélkül fenntartani önmagát, hisz nem profitorientált vállalkozásról van szó. De sosem hittem abban, hogy kizárólag ebből kell gazdálkodni. A kapott öt forinthoz nekem mindig hozzá kell tenni tízet. A nálunk lévő társulatok jól kiaknázzák a ház nyújtotta lehetőségeket: vannak már tánc- és jógaórák, családbarát programok, nyilvános rajzórák, amelyeket ők tartanak – fogalmaz a Jurányi Inkubátorház vezetője, Kulcsár Viktória.
– Elég sok koprodukciót hoztunk már létre, köztük az Orlai Produkciós Irodával és a Dumaszínházzal. Ennek anyagi okai is vannak, hiszen nem rendelkezünk olyan szakmai tőkével, hogy megtehessük, hogy önálló bemutatót hozunk létre. Közösen tudjuk összetenni a kasszát, és nem utolsósorban egymás közönségét is mozgósítani tudjuk. Fontos, hogy megtartsuk a színházi kínálatunk minőségét, de a következő időszakban szeretnénk még jobban kidomborítani a közösségi szellemiséget. Ne csak az itt dolgozó csapatok között legyen szimbiózis, hanem a civil közönséget is minél inkább szeretnénk bevonni a ház életébe. Kortárs művelődési házként képzelem el a Jurányit – mondja Kulcsár Viktória, a Jurányi Inkubátorház vezetője.
A Fővárosi Önkormányzattal méltányos, három évre szóló közszolgáltatási szerződést tudtak az induláskor kötni, ez épp most jár le. A kifizetett bérleti díj mintegy 80 százalékát támogatásként visszakapják, ez stabilizálja a működésüket, a társulatok pedig a hatezer négyzetméteres terület üzemeltetési költségén osztoznak részarányosan.
– Öt plusz öt évre szól a bérleti szerződésünk, de mi csak akkor tudjuk a szerződésben foglaltak szerinti anyagi kondíciókkal üzemeltetni a házat, ha kapjuk hozzá ezt a támogatást. Nem szakmai programra tudjuk ezt az összeget fordítani, ezért ha csökkenne, akkor a ház alapműködése sérülne – hangsúlyozza Kulcsár Viktória, aki szerint jó kapcsolatot ápolnak a fővárossal, a Jurányit a városvezetés pozitív példának tartja.
A Jurányi Inkubátorház vezetése nagy figyelmet fordít a tehetséggondozásra is. Két évvel ezelőtt indították el a TITÁNium Színházi Szemlét és pályázatot, a legújabb felhívást, amelyre 35 év alatti színházi alkotók jelentkezését várják, épp a napokban tették közzé. A legtöbb fővárosi, alternatív játszóhely is bekapcsolódik ebbe a programba. Az elmúlt év tapasztalatait mérlegelve a fokozatosságot szeretnék érvényesíteni: az idén stúdiószínpadi műveket várnak, ha valamelyik befogadó színház viszont lát fantáziát a nyertes alkotókban, akkor ő a következő évadban már nagyszínpadon mutatkozhat be.