Volna igény a klasszikus zenére

Közösségi programokon vonja be a hallgatóságot a komolyzenébe a Budapesti Fesztiválzenekar.

Ficsor Benedek
2015. 05. 28. 12:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy közelmúltban végzett, nem reprezentatív, ám figyelemre méltóan széles körű online felmérésből – amelyet a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) és az Index hírportál végzett – kiderült, a komolyzene helyzete nem is olyan elkeserítő hazánkban, koncertre azonban kevesen járnak – árulta el Erdődy Orsolya, a BFZ igazgatóhelyettese. A 18 ezer ember által kitöltött teszt tanúsága szerint például a fővárosiak kétszer gyakrabban jutnak el komolyzenei eseményekre, mint a vidékiek. Egyebek mellett ezen is igyekszik változtatni a BFZ. Közösségi hét elnevezésű programjaikon olyan közönségnek zenélnek, amelynek tagjai fizikai, anyagi vagy szociális okokból nem találkozhatnak az élő komolyzenével. Ez a programsorozat június 2. és 4. között a zsinagógakoncertekkel folytatódik, amelyek célja, hogy újra élettel töltsék meg az elhagyott vidéki zsinagógákat.

A zenekar kulturális missziójának egyik legfontosabb része a jövő közönségének kinevelése. Kakaókoncertjeik és iskolai programjaik, a Hangszerkóstolók segítségével próbálják közelebb hozni a komolyzenét a gyermekekhez, fiatalokhoz. Ebbe a sorba illeszkedik a június 7-i Családi piknik, ahol a legkisebbektől kezdve mindenki kipróbálhatja, mit jelent a komolyzene a gyakorlatban. Az egész napos programban filmkészítés, ifjúsági opera és mesterkurzusok is szerepelnek.

A beszélgetésen kiderült, a komolyzene hallgatása a kulturális hasznon túl fiziológiai előnyökkel is járhat. A műfaj az agy fejlődésére gyakorolt hatásáról Csépe Valéria kutatópszichológus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja mesélt a sajtóeseményen. Elmondta, a zene újrahangolja a beszédfeldolgozást, s ezen keresztül komoly hatással van az olvasástanulásra is. Sőt, az agy két félteke kapcsolataiért felelős szerkezetekben is jelentős változás megy végbe a zene hatására.

A BFZ június 18-i a Hősök terén tartandó Tér Tánc Koncertje a zene közösségteremtő funkciójára koncentrál. Az ingyenes eseményen Mendelssohn Szentivánéji álomhoz írt kísérőzenéjét játsszák el nehéz körülmények között élő, 8–16 éves gyerekek közreműködésével – mondta el Stefan Englert, a BFZ ügyvezető igazgatója. Hangsúlyozta, a közös produkció öröme új perspektívát nyithat a hátrányos helyzetű gyerekek előtt. A zene segíti az integrációt és erősíti a toleranciát, így megváltoztathatja az életüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.