Az indiai festőnő hazatér Zebegénybe

Amrita Sher-Gil képei népesítik be Zebegény utcáit.

Székely Fruzsina
2015. 07. 29. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön este hatkor egy különleges kiállítás nyílik Amrita Sher-Gil magyar származású indiai festőnő életéről Zebegényben. Bár a művész gyerekként csak a nyári – olykor az őszi és téli szünidőt is – töltötte a Dunakanyarban található településen, a hely kisugárzása és „szelleme” óriási hatással volt munkásságára – mesélte lapunknak a Zebegényi Amrita Társaság egyik alapítója. Elek Dóra elmondta: a Zebegény utcáin kiállított molinók 2013-ban már láthatók voltak a Magyar Nemzeti Múzeum kerítésén, ezúttal a kiállítás azonban kiegészül Amrita Sher-Gil több Zebegényben festett képével, valamint soha nem látott családi fotóiból készült tablókkal. Ugyancsak először vetítik az eseményre készített, A világ közepe című rövid dokumentumfilmet is.

– A kiállítás azonban hosszú távú terveink csupán első lépése – mondta el Elek Dóra. – A társaság tagjai és jómagam is kötelességünknek érezzük, hogy előhívjuk Amritát a feledés homályából, ápoljuk emlékét és tehetségét – tette hozzá. Hangsúlyozta: megdöbbentő volt a felismerés, hogy a Zebegényben élők többsége nem tudott a művész helyi munkásságáról. Elsőként 2001-ben az Ernst Múzeum kiállításával került a köztudatba, később a Nemzeti Múzeum 2013-as kiállításának köszönhetően ismerkedhettek meg vele.

Amrita Sher-Gil neve máig kevéssé ismert Magyarországon, noha több esemény is megemlékezett 2013-ban születésének századik évfordulójáról. – A világ is most kezdi megismerni Amritát – hívta fel a figyelmet Elek Dóra. – Az a tény is ezt bizonyítja, hogy a New York-i Sotheby’s márciusi ázsiai művészeti heti árverésén életpályarekordként kelt el Önarcképe 2,92 millió dollárért. Ezzel nemcsak az este legdrágább tétele lett, de a legmagasabb árú indiai női művész címét is elnyerte. Ezután a Christie’s londoni árverésén másik képét – szintén becsült árán jóval felül – 2,31 millió dollárért ütötték le június 10-én – mondta.

Amrita Sher-Gil Budapesten született 1913-ban. Édesanyja, Gottesmann Marie-Antoinette a neves orientalista, Baktay Ervin nővére volt, míg szikh arisztokrata édesapja, Umrao Singh Sher-Gil India egyik legnagyobb cukorgyárának volt a tulajdonosa. Szülei Londonban találkoztak, de 1911-es esküvőjük után Budapestre költöztek. Mindkét lányuk itt született, és csak 1921 után tértek haza Indiába. Amrita gyakran látogatott vissza Magyarországra, legfőképpen Zebegénybe, ahol legszemélyesebb képeit festette.

Rövid életének majd egyharmadát töltötte Magyarországon, 5 évet Párizsban, 14 évet Indiában élt. 1932-ben kezdte el önálló festői pályáját. Ebben az évben festett néhány kiemelkedően fontos művet Zebegényben, közülük a Zebegényi templom, a Csónak, valamint a Lány a mezőn című képeit is.

Ő volt az első ázsiai művész, egyben pedig a legfiatalabb festő, aki megkapta a párizsi Grand Salon aranyérmét, mégpedig alig húszéves korában, Lányok című képére. 1939 tavaszán festette meg Boldog temető című képét, azon a nyáron férjével visszatért Indiába, ahol 1941-ben, mindössze 28 évesen elhunyt.

A kiállítás augusztus 24-ig ékesíti Zebegény utcáit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.