A Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége (MNHSZ) hagyományteremtő céllal, 2013 szeptemberében rendezte meg először a magyar értékek napját a budapesti Szent István-bazilika előtt.
Az idén, szeptember 12-én azonos helyszínen szervezett ünnepi esemény egész napos programkínálatában hazánk 19 megyéje és a határon túli magyarság társulásai mutatják be nemzeti kultúránk kincseit, a térségek emblematikus épített, szellemi, tárgyi és természeti örökségét, illetve hagyományait – jelentették be tegnapi sajtótájékoztatójukon az intézmények képviselői.
– Ember nélkül semmi nem lehetséges, intézmény nélkül semmi sem tartós – fogalmazott beszédében Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a rendezvény egyik fővédnöke, utalva arra, hogy a művelődési intézet, az MNHSZ és a Hagyományok Háza munkatársainak áldozatos munkájának köszönhetően ma már minden megyében létezik megyei, közel hatszáz településen pedig helyi értéktár.
Mint mondta, a 2012-ben elfogadott, a magyar nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló törvény megalkotásával olyan támogatási rendszer létrehozását is célul tűzték ki, ami az összetartozás és a nemzeti tudat erősítése érdekében a magyar értékeket felkutatja, összegyűjti, dokumentálja és népszerűsíti.
Lezsák hozzátette, 2013-ban azzal az igénnyel szervezték meg az első rendezvényt, hogy az nem csupán értékeink mustrája, hanem szellemiségében is szinte nemzeti ünnep, a magyarság és a kereszténység összejövetele legyen. A helyszínül választott bazilika is ezt a gondolatot szimbolizálja – tette hozzá.
Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, a rendezvény egyik védnöke hangsúlyozta, a 2012-es hungarikumtörvény lehetőséget ad rá, hogy a XXI. század technológiájával tudjuk feldolgozni és közkinccsé tenni értékeinket. A kezdeményezést szolgálja a kulturális alapellátás tavaly megszületett rendszere is, amelynek közvetítésével az értékek a társadalom egészéhez eljuthatnak majd.
Pesti Imre országgyűlési képviselő, az MNHSZ elnöke hangsúlyozta: az értékek napja nemcsak Budapestről szól, hanem Magyarországról, a Kárpát-medencéről, annak kis és nagy településeiről.
A Honvédelmi Minisztérium katonazenekarának előadásával délelőtt fél 10 órakor kezdődő programsorozaton ismét kiállítják a magyar értékek vándortérképét és vándorkódexét, amely a két évvel ezelőtti rendezvényen indult országjáró útjára. A gyermekeket játszóház, szabadtéri játékok, ismeretterjesztő foglalkozások várják, lesz magyaragár-bemutató és táncház, valamint megyéik, településeik képviseletében fellép számos néptáncegyüttes és zenekar.
Az esti szentmise után Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes és a Hunyadi Véndiák Kórus közös, a bazilikában adott hangversenye zárja a programot.