Keddi kaleidoszkóp: művészetről érthetően

Közönségbarát beszélgetéssorozatot indított a Pesti Vigadóban a Magyar Művészeti Akadémia.

Markovics Péter
2015. 10. 29. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Kifejezetten olyan kiemelkedő művészeket kértünk fel, akik jól beszélnek, és szívesen is mesélnek a munkáikról” – mondta a Magyar Nemzetnek Sulyok Miklós, az MMA tavaly létrejött művészetelméleti tagozatának építészeti teoretikusa. A Keddi kaleidoszkópot a tagozat hívta életre, a program kéthetente este hat órától jelentkezik a Pesti Vigadóban. Célja, hogy a hallgatóság közelebbről is megismerkedhessen az alkotóval, illetve törekvéseivel, szemléletével és módszereivel, nem mellesleg műhelytitkokba is bepillantást nyerhet. A Vigadó kamaraszínpadán kép- és filmvetítés, esetenként élő produkciók színesítik a neves írókkal, festőkkel, zenészekkel, rendezőkkel folytatott beszélgetést, amelyek szerkesztett formában az MMA honlapjára és a YouTube-ra is felkerülnek.

A megszületett vagy születőben lévő művészeti alkotások kapcsán zajló előadássorozat első vendége Kányádi Sándor volt. A költő kivétel a sorban, hiszen életművét már a 2002-ben kiadott Felemás őszi versek című kötetével lezárta. Ebben olvasható a Sörény és koponya című, hosszú évtizedekig írt versének teljes változata, amelyre Pécsi Györgyi irodalomkritikus felfűzte a beszélgetést.

Az október 20-ai előadáson Fekete Gyulával, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzési tanszékének vezetőjével beszélgetett a Bartók Béla emlékére komponált művéről Hollós Máté, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke. A zeneszerzőt Az én szerelmem című darabjáról kérdezték, ám ő egészen tág kontextusba helyezve a beszélgetést voltaképpen egy érdekességekkel átszőtt zenetörténeti előadást tartott a közönségnek.

A következő vendég Fekete Ibolya lesz, akivel új filmjének bemutatója másnapján, november 3-án Tóth Klára filmesztéta beszélget majd. Az anyám és más futóbolondok a családból rendezője Sulyok Miklós szerint a magyar filmművészet fontos alakja, akinek a magyarságot bemutató groteszk látásmódja eredeti és szórakoztató. Nagy Tamás építészt november 17-én maga az építészkritikus kérdezi legújabb, idén ősszel felszentelt munkájáról. Sulyok Miklós elárulta: a felújított mátraverebély-szentkúti római katolikus nemzeti kegyhely és zarándokközpont tervezőjét, Makovecz Imre világhírű tanítványát és kollégáját a kortárs magyar építészet egyik legjelesebb képviselőjének tartja. Őt követi december 1-jén Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, akit Szindbád című rendezéséről kérdez a produkció dramaturgja, Verebes Ernő. Az őszi programsorozat záróeseményén Bukta Imrével beszélget Sturcz János művészettörténész. A képzőművész nem vállalta, hogy egyetlen művéről beszélgessenek, így a diskurzus munkásságának legutóbbi fejleményeit érinti majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.