Ilyen lesz az Új Nemzeti Galéria

A világhírű japán SANAA építésziroda tervei nyertek legvégül: 2019-re kell elkészülnie.

Pion István
2015. 11. 25. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly októberben írt ki meghívásos nemzetközi tervpályázatot a Petőfi Csarnok helyén megvalósuló Új Nemzeti Galéria–Ludwig Múzeum épületére a Városliget Zrt. A felhívásra kilenc érvényes pályamű érkezett, ezek közül a magyar és nemzetközi szakemberekből álló zsűri áprilisban két pályaművet sorolt az első helyre – áll a Városliget Zrt. tegnapi közleményében.

Baán László, a Liget Budapest miniszteri biztosa azt már a távirati irodának idézte fel, hogy a bírálóbizottság értékelése szerint a japán SANAA és a norvég Snöhetta terve is építészetileg kiemelkedő értéket képviselt, szerinte ezek a pályaművek a gyűjteményi és a látogatói szempontok alapján is világszínvonalúak. Baán emlékeztetett: a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum végül nem költözik az Új Nemzeti Galéria épületébe, amely ezzel az eredeti kiíráshoz képest mintegy 20 százalékkal kisebb lesz, a végső döntésnél már ezt is figyelembe vették.

A Városliget Zrt. közleménye kitér arra is, hogy az eredményhirdetést követő hónapokban többfordulós tárgyalások zajlottak a SANAA, a Snöhetta és a Városliget Zrt. között. A tárgyalások és a beadott ajánlatok alapján végül a SANAA nyerte el a megbízást. Az eredményhirdetést követően a Városliget Zrt. szerződést köt az építészirodával, amely a jövő év folyamán elkészíti a kivitelezési terveket. Közben a Petőfi Csarnok bontása már 2016 elején megkezdődik, az Új Nemzeti Galéria építése pedig 2017-ben indulhat.

A japán építésziroda nevéhez számos kiváló múzeumi épület fűződik a világ több pontján, terveik alapján valósult meg például a Louvre új múzeuma Lensban, a New York-i Új Kortárs Művészeti Múzeum vagy az amerikai toledói Művészeti Múzeum Üvegpavilonja. Az építésziroda számos nemzetközi díj mellett 2010-ben az építész szakma Nobel-díjának számító Pritzker-díjat is megkapta.

A mostani döntésnek köszönhetően két olyan épület lesz a Városligetben, amelyeket világhírű japán építészek terveznek. A SANAA mellett ugyanis Sou Fujimoto nyerte meg az egykori Hungexpo épületei helyén 2018-ra felépítendő Magyar Zene Háza tervezésére tavaly kiírt pályázatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.