– Eddig csak olyan alkalmakkor találkoztunk, amikor éppen valami ellen demonstrált. Meglepett, hogy ilyen visszafogott egyéniség.
– Volt gyerekszobám, de a tüntetés más műfaj. Nem feltétlenül van lehetőség arra, hogy kellő szerénységgel adja elő a mondanivalóját az ember. Ebből még nem következik, hogy egy barom lenne.
– Egyszer csak megjelent az MMA november eleji közgyűlésén, és megszólalási jogot kért. Miért?
– Ha az MMA valóban köztestületként akar működni, akkor sokkal szélesebb körű egyeztetésekre van szükség annál, mint hogy az akadémikusok maguk között kitalálják, miről szóljon a kultúra. Jeleztem Fekete Györgynek, hogy ha nem is ad most szót, legalább mondja el, hogy a közgyűlés melyik pontján lehetne előadni az ellenvéleményt, és lesz-e lehetőség valamikor a jövőben nyílt vitára.
– Mik az ellenvetései az akadémiával kapcsolatban?
– Fekete György nem hajlandó széles körű egyeztetést folytatni, és transzparenssé tenni az MMA működését. Nem folyt érdemi egyeztetés arról sem, hogy az Alkotmánybíróság aggályosnak találta, ahogyan az MMA egy egyesületből köztestületté alakult. Két éve húzódik az akadémia művészetelméleti kutatóintézetének kialakítása. Több százmillió forintot kifizetnek egy intézmény fenntartására, amely már működik, de nem produkál semmit. 2012-ben kapta feladatául az MMA, hogy készítsen átfogó stratégiát a kulturális élet egészével kapcsolatban; ez máig nem született meg, ehhez képest most már a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) működésében is stratégiai szerepet szerez az akadémia. Az NKA-ban egyébként már évek óta látszik, hogy ellehetetlenítik azokat a kurátorokat, akik egyfajta szakmai nézőpontot képviselnek. Korábban ilyen nem volt, vagy nem ilyen szinten. A Krétakörrel utoljára évekkel ezelőtt pályáztunk az NKA-hoz. Most már nem pályáznék, ez elvi kérdés. Az MMA által kiírt pályázatokon sem indultunk annak idején. Bojkottot is szerveztünk. Már nem szívesen beszélek a Krétakör nevében, év eleje óta nem vagyok ügyvezető. De személyes véleményem szerint az MMA átláthatatlan szempontok alapján szór ki száz-kétszázmillió forintot pályáztatás címen, miközben több milliárd felett diszponál, szintén átláthatatlan módon. Ez nem professzionális forráselosztás. Egy köztestülettől elvárható lenne a világnézeti semlegesség is, miközben az MMA deklaráltan kormányhű.