Lefoglalták az olasz hatóságok a magyar pavilont

Folytatódik a botrány a sámándob körül. 140 millió forintot követelnek a kivitelezők.

fib
2015. 12. 02. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem múlhat el hónap anélkül, hogy ne kerüljön a hírekbe a milánói világkiállításra épült magyar pavilon. Bár az expó több mint egy hónapja véget ért, a botrányok csak nem múlnak el a sámándob körül. Az RTL Klub szerda esti híradója közölte: az olasz hatóságok lefoglalták az épületet, mert a kivitelező cég szerint a magyar állam nem fizette ki őket.

Szőcs Géza kormánybiztos a csatornának elismerte, hogy lefoglalták a pavilont, és a tartozás tényét is, ám a követelések egy részét jogtalannak tartja. Mint mondta, a megállapodás 280 millió forintról szólt, amiből 46 milliót nem fizettek ki minőségi problémákra hivatkozva. Az olasz fél most 140 milliót követel még ezen felül pótmunkákért. A milánói bíróság jövő csütörtökre írta ki a tárgyalást az ügyben.

Pedig a kormánybiztos eredetileg csak április 1-jétől november 1-jéig felügyelte a milánói világkiállítás magyar pavilonjának, az Életkertnek a működését. A kormány azonban október elején a megbízatását 2016. június 30-áig meghosszabbította. Új feladata a pavilon lebontásának, hazahozatalának és újraépítésének koordinálása lett. Mindenekelőtt azonban az, hogy megfelelő helyszínt találjon az Életkertnek.

A Magyar Közlönyben megjelent határozat utóbbi kitétele meglepő, hiszen korábban úgy tűnt, a helyszín biztos: Szombathelyen építik fel újra a pavilont. Erről az illetékes minisztériumok, a város képviselői és a kormánybiztos tavaly októberben írtak alá megállapodást, amelynek értelmében a vasi megyeszékhely egészségügyi központként hasznosítaná az Életkertet.

Idén februárban Szőcs Géza, valamint Fórizs Zoltán, a pavilon létrehozásáért és működtetéséért felelős Carpathia Kft. azóta leváltott ügyvezetője, illetve Szombathely polgármestere, Puskás Tivadar újabb megállapodást írtak alá, amely szerint a volt 11-es huszárlaktanyát jelölték ki az épület helyszínéül. Tavasszal a város közgyűlési határozatban erősítette meg befogadási szándékát.

Október végén azonban kiderült, a terveket a megyei járási hivatal elutasította, a beruházás még a telekalakítási engedélyt sem kapta meg, az építési engedély így szóba sem jöhetett. Az elutasítás ellen, bár élhettek volna jogukkal, Szőcs Gézáék nem fellebbeztek. Információink szerint a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ akadályozta meg az építkezést örökségvédelmi szempontokra hivatkozva. Megkerestük a hivatalt, ahonnan azonban többszöri érdeklődésünkre sem reagáltak a felvetésre.

November közepén a HVG írt róla, hogy a magyar pavilonért folytatott versenybe több hazai település is beszállt, a legesélyesebbnek Karcagot és Balatonfüredet tartották, de Miskolc és Kőszeg is aspirál. Akárhol is építik fel újra a pavilont, nem lesz olcsó mulatság, hiszen a kormány a jövő évre 650 millió forintot különített el erre a célra. Ám a kormánybiztos szerint a végösszeg ennek akár a duplája is lehet.

Horváth Erika, a Carpathia Kft. jelenlegi ügyvezetője lapunk kérdésére elmondta, a pavilont várhatóan 2016 márciusában kezdik lebontani Milánóban. Hangsúlyozta, több település is kifejezte befogadási szándékát, a végleges helyszínről a kormány várhatóan december elején dönt majd. Ezután következik az új tervek elkészítése, majd az engedélyezési folyamat. Szőcs Géza korábban arról beszélt, a szombathelyi egészségközpontot augusztus 20-án adnák át.

Bár a kérdés jelen pillanatban már nem is az, hol épül fel, és mikor készülhet el a pavilon itthon, hanem hogy miként dönt a milánói bíróság jövő héten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.