Újra megszólalnak a Cseh–Bereményi dalok

A XX. század második felének történelme elevenedik meg a Cseh Tamás-műsorban Budapesten.

R. Kiss Kornélia
2016. 01. 21. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén különleges előadáson emlékezhetünk rá: a Cseh Tamás történelemkönyve című kétestés előadásban úgy rendezték el a Cseh–Bereményi dalokat, hogy képet adjanak a korszakról, amelyben a dalok születtek. A hetvenes évektől napjainkig követhetjük végig a magyar történelmet a Vodku fiai zenekarral és olyan vendégművészekkel, mint Cserhalmi György, Ferenczi György, Jordán Adél és Miczura Mónika.
Cseh Tamás halála óta szinte minden évre jutott egy-egy nagyszabású műsor, amely felidézte a Cseh–Bereményi életművet. És vannak olyan zenészek is, akik évek óta folyamatosan műsoron tartják a dalokat. A Vodku fiai zenekarnak (Bata István – gitár, ének, Szabó Árpád – hegedű, mandolin, ének, Takács Szabolcs – nagybőgő, gitár) már 130 ilyen koncertje volt 2010 óta. Idővel hat vendégzenész és színészek is csatlakoztak a Cseh Tamás-műsorhoz.

Ez a bővített felállás is nem egyszer lépett már fel nagy sikerrel. Legutóbb tavaly, szintén a magyar kultúra napja előestéjén. A zajos siker inspirálta a koncertszervező Get Closer Concerts vezetőjét, Kleb Attilát, hogy idén is egy nagy Cseh Tamás-műsort szervezzen. Most először határozott vezérfonala is van az estnek: a Cseh Tamás történelemkönyve a Kádár-kort, a rendszerváltást és a demokrácia első évtizedeit rajzolja fel Cseh Tamás és a dalszövegek szerzője, Bereményi Géza (valamint Másik János és Csengey Dénes) dalain keresztül.

Az életműben bőven van alapanyag egy ilyen műsor összeállításához. Akik hivatásszerűen foglalkoznak a Cseh–Bereményi életmű gondozásával, régóta hangoztatják: nemcsak azért fontos az életmű megőrzése, mert művészi értéket képvisel, hanem azért is, mert meg lehet érteni belőle a kort, amikor a dalok születtek. Ilyenkor nyilván mindenki elsősorban a szocializmus időszakára gondol, amely azóta történelemmé vált. De a rendszerváltást és a demokrácia kibontakozását is nyomon követte a dalszerző páros.

„Bereményi Géza nagyon lelkes volt, dramaturgként segítette a műsor elkészítését” – számolt be Kleb Attila, aki azt is elárulta: Bereményi új szöveget is írt, a Ten years after (Tíz év múlva) című dalt egészítette ki egy új versszakkal. A műsor díszletein kívül újsághírekkel, filmhíradókkal, és más kordokumentumokkal is próbálják majd felidézni azokat az időszakokat, amikor a dalok születtek. Fellépnek a korábbi Cseh Tamás-műsorokban szereplő színészek, Holecskó Orsolya, Keresztes Tamás és Adorjáni Bálint is.

A közönség a MOM Kulturális Központban láthatja a Cseh Tamás történelemkönyvét: az első részt a kultúra napja előestéjén, csütörtökön, a másodikat pénteken, a magyar kultúra napján. Kleb Attila kérdésünkre elmondta: megkeresték a közmédiát is az esetleges tévéközvetítés reményében, de ott nem érdeklődtek a műsor iránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.