Cseh Tamás halála óta szinte minden évre jutott egy-egy nagyszabású műsor, amely felidézte a Cseh–Bereményi életművet. És vannak olyan zenészek is, akik évek óta folyamatosan műsoron tartják a dalokat. A Vodku fiai zenekarnak (Bata István – gitár, ének, Szabó Árpád – hegedű, mandolin, ének, Takács Szabolcs – nagybőgő, gitár) már 130 ilyen koncertje volt 2010 óta. Idővel hat vendégzenész és színészek is csatlakoztak a Cseh Tamás-műsorhoz.
Ez a bővített felállás is nem egyszer lépett már fel nagy sikerrel. Legutóbb tavaly, szintén a magyar kultúra napja előestéjén. A zajos siker inspirálta a koncertszervező Get Closer Concerts vezetőjét, Kleb Attilát, hogy idén is egy nagy Cseh Tamás-műsort szervezzen. Most először határozott vezérfonala is van az estnek: a Cseh Tamás történelemkönyve a Kádár-kort, a rendszerváltást és a demokrácia első évtizedeit rajzolja fel Cseh Tamás és a dalszövegek szerzője, Bereményi Géza (valamint Másik János és Csengey Dénes) dalain keresztül.
Az életműben bőven van alapanyag egy ilyen műsor összeállításához. Akik hivatásszerűen foglalkoznak a Cseh–Bereményi életmű gondozásával, régóta hangoztatják: nemcsak azért fontos az életmű megőrzése, mert művészi értéket képvisel, hanem azért is, mert meg lehet érteni belőle a kort, amikor a dalok születtek. Ilyenkor nyilván mindenki elsősorban a szocializmus időszakára gondol, amely azóta történelemmé vált. De a rendszerváltást és a demokrácia kibontakozását is nyomon követte a dalszerző páros.
„Bereményi Géza nagyon lelkes volt, dramaturgként segítette a műsor elkészítését” – számolt be Kleb Attila, aki azt is elárulta: Bereményi új szöveget is írt, a Ten years after (Tíz év múlva) című dalt egészítette ki egy új versszakkal. A műsor díszletein kívül újsághírekkel, filmhíradókkal, és más kordokumentumokkal is próbálják majd felidézni azokat az időszakokat, amikor a dalok születtek. Fellépnek a korábbi Cseh Tamás-műsorokban szereplő színészek, Holecskó Orsolya, Keresztes Tamás és Adorjáni Bálint is.
A közönség a MOM Kulturális Központban láthatja a Cseh Tamás történelemkönyvét: az első részt a kultúra napja előestéjén, csütörtökön, a másodikat pénteken, a magyar kultúra napján. Kleb Attila kérdésünkre elmondta: megkeresték a közmédiát is az esetleges tévéközvetítés reményében, de ott nem érdeklődtek a műsor iránt.