A filmzene koronázatlan királya Budapesten

Először indul turnéra szimfonikus zenekarral és kórussal a világhírű zeneszerző, Hans Zimmer.

Havasi Zsolt
2016. 02. 23. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egy fickó vagyok Németországból, aki makacsul ragaszkodik ahhoz, hogy zenélhessen” – jellemezte magát egy dokumentumfilmben a német zeneszerző, Hans Zimmer. Mint mondta, sosem foglalkoztatta a karrier, soha nem pénzért szerzett zenét.

A jelenleg az Egyesült Államokban élő művész megjárta a szamárlétra minden egyes fokát. Pályája elején még hosszú hajjal, bő pólóban, igazi woodstocki fanatikusként televíziós spotokhoz készített hanganyagot. Első komoly munkáját Stanley Myersszel közösen készítette el Az én kis mosodám című filmhez.

És ha már debütálás: a Hollywood egyik nagy újítójának tartott Zimmer első nemzetközi sikerét a The Buggles tagjaként könyvelhette el, ráadásul a banda Video Killed the Radio Star című dalával indult útjára a világhírű zenecsatorna, az MTV.

Ha pedig Hans Zimmer berobbant a filmzene világába, akkor ott is maradt. Stílusa egyedinek számít és számított az 1980-as évektől kezdve sajátosan vegyítette a régi és az új zenei irányzatokat, technikákat. Napjainkban őt tartják az elektronikus zene nagyzenekari atyjának.

Az igazi fordulópont 1988-ban jött el, amikor az Esőemberrel Oscar-jelölésig jutott, rá egy évre pedig a Miss Daisy sofőrjével maradt meg a figyelem középpontjában. Az igazi elismerést és az Oscar-díjat a 15 millió példányban eladott Oroszlánykirály zenéjével érdemelte ki – amely az aranyszobor mellett Golden Globe, American Music, Tony- és Grammy-díjat is nyert. A 2000-ben bemutatott Gladiátor filmzenéjéért több tucatnyi díj mellett a Filmkritikusok elismerését is bezsebelte.

Mindezek után is több tucatnyi lenyűgöző és sikeres filmzenét tudhat magáénak: a Pearl Harbor – Égi háború, A Da Vinci-kód, a Karib-tenger kalózai, valamint a Csillagok között. Most pedig először indul turnéra szimfonikus zenekarral és kórussal. Mint az 59 éves zeneszerző elmondta magáról, nem karmester, csak része a zenekarnak, amely egy nagy családként, profi zenészekkel interpretálja a már elkészített alkotásokat. Szerencsére Budapest is része lesz ennek a zenei élménynek, méghozzá május 11-én a Budapest Arénában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.