Eagles of Death Metal: igazi szeretet, hamis gitár

A budapesti koncerten nem ismétlődött meg a párizsi tragédia. Volt viccelődő biztonsági őr és jó buli is.

Tompos Ádám
2016. 02. 21. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt évvel ezelőtt a Vágtázó Halottkémek néhány nappal a West-Balkánban bekövetkezett tragédia után tartott telt házas koncertet. Nyomasztó volt a hangulat: marcona biztonsági őrök mindenütt, a máskor mindig mosolygós személyzeten pedig a feszültség lett úrrá. Tartottam attól, hogy az Eagles of Death Metal koncertje is ilyen lesz, hiszen a szervezők jó előre közölték, hogy az érkezőket alaposan át fogják vizsgálni, sőt a Bors című bulvárlap még azt is megírta, hogy a Terrorelhárítási Központ emberei vigyázzák majd az Akvárium Klubot.

Persze az óvatosság teljesen érthető: 2015. november 13-án épp az Eagles of Death Metal adott koncertet a párizsi Bataclan klubban, ahol terroristák túszokat szedtek és tüzet nyitottak a rajongókra. Aznap este a francia fővárosban még három robbantás és hat lövöldözés történt: összesen 120 ártatlan ember életét követelte a támadás, ebből 89 embert a koncerten gyilkoltak meg.

Erről nem esett egyetlen szó sem a budapesti előadáson. Jesse Hughes frontember egyszer mondta csak, hogy „mint bizonyára mind tudjátok, rengeteg nehézségen mentünk keresztül az utóbbi időben, és nagyon sokat jelent nekünk, hogy ennyien itt vagytok”. Ez a szeretet pedig igazi és hihető is volt. Így a koncert pontosan az volt, ami lenni szeretett volna: egy szombat esti buli. Nem torkollott semmiféle politikai demonstrációba, és a bejáratnál tartott ellenőrzés sem volt szigorúbb, mint mondjuk egy teljesen átlagos fesztiválon szokott lenni.

Képzeljék, a biztonsági őr még viccelődött is. Hogy ez a profizmusnak vagy a józan észnek köszönhető, mindegy is: így volt jó, és kész. Ennek fényében azt sem érdemes taglalni, hogy mennyire játszott szerepet a tragédia abban, hogy ilyen sok embert vonzott a koncert. Biztos volt, aki emiatt jött, esetleg november 13-a után keresett rá az Eagles of Death Metalra és tetszett meg neki a banda leginkább rock-and-roll-paródiának beillő zenéje. De ha emlékeim nem csalnak, akkor bizony már arra a tavalyi budapesti bulira is eladták előre az összes jegyet, amely nem sokkal a párizsi koncert után következett volna.

Mert bizony jó banda ez jó zenével. Érdekes módon nem egy saját dalukkal tudnám őket a legjobban jellemezni, hanem egy feldolgozásukkal. Eljátszották ugyanis a Kutyaszorítóban című Tarantino-klasszikus egyik kultikus betétdalát, a füllevágós jelenetnél bejátszott Stuck in the Middle with You-t. Csakhogy countrys vinnyogás helyett AC/DC-sen karcoló riffek jöttek az erősítőkből, de a bugi ugyanúgy megvolt bennük. Máris az Alkonyattól pirkadatig sivatagi bárjában éreztük magunkat.

Persze ez már akkor megtörténik, amikor a zenekar kijön a színpadra, az Eagles of Death Metal tagjai ugyanis úgy néznek ki, hogy elég rájuk nézni, és már tudjuk is, milyen hangulatú zenét fognak játszani. Erre a hangulatra pedig több mint tucat dalnyi időnk volt, ami bizony egy kicsit sok. Elvégre ugyanabban a középtempóban írták a számokat, ami nem csoda, hiszen ez a banda bevallottan nem nagyon akar mást, mint megtáncoltatni a közönségét. Így a nyitó I Only Want You-t az különbözeti meg az I Want You So Hardtól, hogy utóbbi a nagyobb sláger, ezért azt játsszák később.

Magánál a zenénél így jóval érdekesebb lesz Jesse Hughes. Beszélünk egy ritka karizmatikus frontemberről, aki vélhetően házi feladatként magolta és gyakorolta be az összes létező rock-and-roll-klisét. Így pontosan tudja, hogy elindul egy dobtéma, arra elég rágerjeszteni a gitárt, a közönség megőrül majd tőle. Rengeteg pengetőt hoz a színpadra, hogy folyamatosan tudja szórni, és azt is pontosan tudja, hogy a konferanszokban meddig mehet el.

Vagyis az még belefér, hogy úgy beszéljen a publikumhoz, mint azok az amerikai neoprotestáns tiszteletesek, akik a párizsi események után közölték: az Eagles of Death Metal tagjai ne csodálkozzanak, ha ez történik, bűnös életük miatt az a legkevesebb, ha Kiss The Devil (Megcsókolni az Ördögöt) című számuk alatt az életükre törtek. Azt is tudja Hughes, hogy az viszont már nem fér bele, hogy büszke republikánusként ő prédikáljon arról, hogy megelőzhető lett volna a tragédia, ha mindenkinél van lőfegyver.

Csak semmi politika kérem, rockerek vagyunk, ettől volt jó a koncert. Attól nem lett tökéletes, hogy közben hamisan szóltak a gitárok és a bőgős vokalizása is fülsértőre sikerült néha. De most nem szükséges ecsetelni, hogy mennyire jó az, ha egy príma szombat esti buliban ez a legnagyobb problémánk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.