Így lett Freddie az új magyarországi világsztár

Mi a Parno Grasztot küldtük volna Stockholmba, Kállayék nagyot hibáztak, Freddie pedig nyugodt lehetett.

Pion István
2016. 02. 28. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha azzal kezdem, hogy életemben nem láttam még ennyire unatkozni Harsányi Leventét, akkor ezzel már mindent el is mondtam. A műsorvezető finoman szólva sem bújt ki a bőréből A Dal 2016-os évadának döntőjében szombat este a Duna Televízión, még akkor sem, amikor kihirdették a győztest. Azért fontos ez, mert Harsányi az egyetlen olyan figura széles e földkerekségen, aki még egy lottósorsolást is képes révületben levezetni, és akkor már ezzel is elmondtam mindent.

De én megértem Harsányi Leventét! Fejszámoló művésznek kellene lennem, hogy megszámoljam, hányszor kellett végighallgatnia a verseny dalait. Éppen ez a legnagyobb buktatója az Eurovíziós Dalfesztivál magyar válogatójának: hogy minden adásában ugyanaz a műsor. Szóval ember legyen a talpán, aki nem unja meg a végére, nemhogy a rossz dalokat, de még a jobbakat is. Tatár Csillával nem ez történt, úgy tűnt, ő még egy-két adást csípőből le tudna nyomni.

Mindenesetre most már van győztes is, Freddie-nek hívják, a dal címe pedig, amellyel Magyarországot fogja képviselni Stockholmban: Pioneer. Többen felvetették, hogy a szám tulajdonképpen egy Imagine Dragons-produkció, de ez legyen a legkisebb baj, úgysem tudjuk, mi az az Imagine Dragons. Freddie győzelme nem meglepetés, a műsor egésze alatt érezni lehetett a közönség kiemelt figyelmét, amikor ő állt a színpadon, amikor szóba került, vagy amikor nem történt semmi, még akkor is.

No de hogy miként is jutottunk a döntőben idáig. Hát úgy, hogy a zsűri kiválasztott négy produkciót: Freddie előadásában a Pioneert, Oláh Gergőtől a Győz a jót, a Kállay Saunders Bandtől a Who We Are-t és Petruska dalát, a Trouble In My Mindot. Ebből a négy dalból kellett választania a közönségnek. Mindezt azért még megelőzte egy valóban kellemetlen affér, Kállay Saunders András ugyanis technikai hiba miatt nem hallott semmit a fülesén (ez azt jelenti, hogy egészen konkrétan nem hallotta vissza azt, amit énekelt), úgyhogy lehet, hogy jobban jártunk volna, ha mi sem hallunk semmit, ezért a zsűri és a szervezők úgy döntöttek, hogy a Kállay Saunders Band újra előadhatja a dalát. Vicces szituáció, legalábbis kívülről, hiszen így még egyszer hallhattuk azt, amit már eddig is nagyon sokszor hallottunk. Mindenesetre a nem örömből létrejött visszataps nem tett jót az énekesnek, az újrázás sem lett jobb, mint a füles nélküli verzió. A zsűri viszont így is megadta a lehetőséget Kállayéknak, és bejuttatta őket a négy közé.

Ha engem kérdeznek az ügyben, nem csupán mindezek után, de alapból is, ott most helyettük a Parno Grasztnak lett volna a helye. Egyedi hangvétele pont arról szól, amiről ennek az egész versenynek kellene: a tucatprodukciók világába olyan színt vinni, amitől igazán egyedi lesz. Mert ebben a játékban sajnos ez fordítva működik: az egyedi produkciók is erősen hajlamosak tucattá alakulni a győzelem érdekében. A Parno Grasztnak köszönhetően viszont a magyar roma zene csodás kis szelete volt ott végig profi minőségben az egész műsorfolyam alatt.

A műsorban még annyi történt, hogy a számok akusztikus verziójának is hirdettek egy versenyt, amelyet a By The Way nyert meg, aztán fellépett a tavalyi győztes, Csemer Bogi, valamint a 2009-es Eurovíziót megnyerő fehérorosz–norvég Alexander Rybak, aki megköszönte, hogy Magyarországon komolyan veszik a komolyzenét. Rybakkal készítettünk egy interjút is, azt itt elolvashatják.

Szóval Freddie nyert. Innen is gratulálunk neki, s kívánjuk, hogy ne csak Magyarországon legyen most egy évig világsztár!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.