Többet várnának a budai Vártól

Kevés turista megy be a múzeumokba. A Budavári Palota helyreállításától remélnek változást.

rKissNelli
2016. 02. 06. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet tudni, hogy a három várbeli közgyűjtemény – a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) kiállításai – összes látogatottságából mennyit tesznek ki a turisták és mennyit a budapesti látogatók. A turisták számát is csak a beérkező turistabuszok száma alapján, hozzávetőlegesen lehet megbecsülni. Nehezen becsülhető azoknak a turistáknak a száma, akik tömegközlekedéssel vagy gyalog mennek fel a Várba.

L. Simon László, a Várnegyed megújításáért felelős kormánybiztos mindenesetre 3,2 milliós éves látogatottságról számolt be 2014-re vonatkozólag. A Várban két múzeum és a könyvtár kiállításait (az olvasókat nem, csak a kiállításra látogatókat számítva) 365 ezren keresték fel ugyanebben az évben. L. Simon gondolatmenete szerint a turistákhoz viszonyított látogatószám azért ilyen alacsony, mert nincs egy palotamúzeum típusú intézmény, és nincsenek visszaállítva azok az eredeti belső terek, amelyeket turisták más európai várakban és királyi palotákban általában megnéznek, és amelyeket a mostani várrekonstrukció visszaállítana – a palota Szent István-terme már ebben a ciklusban elkészülhet. Még a jelen kormányzati időszak alatt újjáépül a budavári lovarda, a főőrségi épület és a Stöckl-lépcső.

A végső költségvetésről L. Simon szerint még nem lehet felelősen beszélni. Korábban azt nyilatkozta, nem tartja irreálisnak a 200 milliárdos összeget sem, mint a nagyjából két évtizedesre tervezett várrekonstrukció összköltségét. A képviselők kérdéseire csak olyan összegekkel válaszolt, amikről már döntés született korábban. Az idei költségvetési törvényben 3,4 milliárd forint szerepel a Nemzeti Hauszmann-terv végrehajtására, többek között az OSZK külső raktárbázisára. További 1,5 milliárdba kerül a lovarda alatti mélygarázs építése; ezenkívül L. Simon elmondása szerint még két mélygarázst terveznek, a Halászbástya alatt és a Lovas út felől is építenének még egyet-egyet. Az egykori karmelita kolostor (Várszínház) rekonstrukciója 5 milliárdból valósul meg, ide költözik majd a Miniszterelnökség.

Hiller István (MSZP) képviselő jelezte: nem ért egyet azzal, hogy politikai funkciója legyen a Várnak – a kormány döntése nyomán két minisztérium is ideköltözik a jövőben. A kormánypárti képviselők üdvözölték a Várral kapcsolatos elképzeléseket. Szabó Szabolcs, az Együtt színeiben politizáló független képviselő szerint egyértelműen kormányzati negyedet akarnak csinálni a Várból. Farkas Gergely (Jobbik) is feltette a kérdést, mi indokolja a minisztériumok költöztetését. L. Simon azzal érvelt, hogy a Vár ma megközelíthetetlen részei és a palota a rekonstrukció végére bejárhatóak lesznek, tehát a turisztikai szerep fog növekedni, a minisztériumok tervezett épületeiben pedig most is háttérintézmények működnek, és az épületek a második világháború előtt is ilyen célt szolgáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.