Csendes harcosok tablója

Szabadtéri kiállítás vándorol Budapest terein. A hősökről szól, akik ma is velünk élnek.

Makrai Sonja
2016. 03. 15. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc jubileumához kapcsolódva épp ezekről a csendes harcosokról emlékeznek meg. A Velünk élő ’48 – Tisztelet a bátraknak című szabadtéri fotókiállításon a szabadságharc veteránjai és a ma köztünk élő, a társadalom fejlődését, jobbítását szolgáló, a közösségért harcoló hétköznapi hősök portréi kaptak helyet egymás mellett.

Ott van például Bálint Gábor, az Ökumenikus Segélyszervezet vezetője, Antal Mariann református lelkész, aki férjével együtt vett részt a tolcsvai árvíz áldozatainak mentésében, továbbá Király Péter, a Rex Kutyaotthon Alapítvány vezető állatorvosa, Horváth Ágnes zászlós, aki több katonai misszióban is szolgált, Lugosi Dániel Ali klarinétművész, aki a közönség szavazatai alapján nyerte meg tavaly a közmédia komolyzenei tehetségkutatóját, a Virtuózokat.

Jelenkori hős Steinbach Éva is, aki érintett anyukaként vezeti a Down Alapítvány Down-dada Sorstárssegítő Szolgálatot, vagy Borszékiné Cserháti Erika a daganatos betegséggel küzdő gyermekeknek segítő Őrzők Alapítvány munkatársa, aki maga is nevel beteg gyermeket, továbbá Beke György, a Vízi Mentők Magyarországi Szakszolgálatának egyik alapítója is, aki három évtizede segít önkéntesként a bajbajutottakon. A kiállítás első állomása, a Nyugati tér furcsa, mégis ideális helyszín ennek a tárlatnak, hiszen a fotókon szereplők is ugyanolyan emberek, mint bármelyik előttük elhaladó járókelő.

Plohn József ’48-as honvédokat ábrázoló portréi újból és újból átélhetővé teszik a magyar történelem egyik legemblematikusabb időszakát. A Kolozsvári Országos Történetiereklye-múzeum 1902-ben, Kossuth Lajos születésének 100. évfordulóján a még élő 1848/1849-es katonák képeiből akart tárlatot rendezni, országos felhívásban kérték a fényképészeket, készítsenek portrékat az öreg honvédekről díjazás nélkül. Plohn József (1869–1944) hódmezővásárhelyi fotográfus 154 helybéli veteránról készített fényképet. A képeket a honvédek Pantheonjában kívánták elhelyezni. A fotográfus az üvegnegatívok egy részének szélére ráírta a rajta szereplő honvéd nevét, így innen ismerhetjük az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hódmezővásárhelyi hőseit.

Plohn József 1635 darab üvegnegatívból álló hagyatékát 1952-ben vásárolta meg a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum az özvegytől. A fényképezőgépet, amellyel a ’48-as veteránok portréi készültek, második tulajdonosa, Börcsök Sándor a második világháború után sokáig egy kaptárban rejtegette, csak 2008-ban ajánlotta fel a Tornyai múzeumnak. A Tisztelet a bátraknak című fotókiállítás március 14-től 28-ig a Nemzeti Múzeum kertjében, míg március 15-én a budai Várban látható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.