Félti a Burgtheater hírnevét – Matthias Hartmann 2013 októberében ezzel az indokkal utasította vissza a Nemzeti Színház meghívását a Madách Nemzetközi Színházi Találkozóra. Udvariatlan gesztusa nem az első volt a sorban: miután a Nemzeti Színház vezetői pályázatát Vidnyánszky Attila nyerte, Hartmann hat neves osztrák művésszel 2012 végén nyílt levelet tett közzé, amelyben a magyar kultúra és a magyar színház szabadsága feletti aggodalmának adott hangot.
Balog Zoltán többszöri invitálására Hartmann végül 2013 nyarán találkozott az emberi erőforrások miniszterével és a Nemzeti Színház főigazgatójával, s az inkább kedélyes, mint feszült beszélgetés végén igent mondott Vidnyánszky meghívására a budapesti színházi fesztiválra. Bő egy héttel később Hartmann a német hetilapban, a Der Spiegelben már olyan beszámolót tett közzé, mintha Drakula gróf várában randevúzott volna hazudozó szalonfasisztákkal. Balog a magyar kormány tagjaként „az antiszemita csőcselékkel és a szélsőjobbal flörtöl”, a német államfő, Joachim Gauck a kisebbségek és az emberi jogok védelme terén végzett tevékenysége elismeréseként pedig azért tüntette ki Balog minisztert, mert mindketten lelkészek – írta egyebek között Hartmann.
Akinek a Burgtheater hírnevét a jelek szerint leginkább magától és a gazdasági igazgatótól, Silvia Stantejskytől kellett volna féltenie. Már 2013 őszén arról cikkezett a liberális osztrák napilap, a Der Standard, hogy baj lesz a teátrum költségvetésével, s a társulat több tagja is a színház vezetőjének távozását követeli.
2014 márciusában robbant a bomba: a szociáldemokrata kulturális miniszter, Josef Ostermayer azonnali hatállyal menesztette Hartmannt, az osztrák állami színházakat, így a Burgtheatert is működtető Bundestheater Holding vezetőjét, Georg Springert pedig nyugdíjba küldte – aki egyébként a Burgtheater felügyelőtanácsát is vezette. Az ok: a színház a 2012–13-as évadban 8,3 millió euró adósságot halmozott fel, és 5 millió euró adóhátraléka volt.
A napokban kiderült: a hiány valójában 21,14 millió euró (6,5 milliárd forint) volt, s ennek napvilágra kerülése – ahogy arrafelé mondják – „tipikusan osztrák” történet. Február közepén az APA hírügynökség tette közzé, hogy a Burgtheater kilábal a pénzügyi válságból, s 1,2 millió eurós többlettel zárta a 2014–15-ös évadot. Két héttel később a konzervatív napilap, a Die Presse felkereste a kulturális minisztert, hogy ez mind szép, de két éve menesztették Hartmannt, és a számvevőszéki vizsgálat eredménye még sehol. Két hét sem kellett, és az osztrák számvevőszék jelentéstervezetét „máris” közzétették, amely szerint a már Hartmann menesztése előtt távozni kényszerülő Stantejsky kreatív könyveléséből 65 szúrópróbaszerűen megvizsgált tétel közül 64 nem stimmelt.
A számvevőszék szerint a Burgtheater felügyelőbizottsága egyáltalán nem végezte el a munkáját, a színháznál a kifizetések mintegy 80 százaléka bizonylatok nélkül történt. S túl a mérleghamisításon, felelőtlen gazdálkodáson: mind Stantejsky, mind Hartmann 120 ezer euróért vette igénybe egy-egy tanácsadó munkáját, ám a teljesítésükről nincs igazolás. Hartmann pénzügyeit szinte rendben találták: a Burgtheater 2006 és 2014 között 2,23 millió eurót fizetett ki neki, ám utazása, telefonhasználata, költözése költségeit – 52 ezer eurót – javarészt bizonylatok nélkül állták.
Hartmann a munkaügyi bíróságnál 2 millió euróra perli a Burgtheatert elmaradt bére miatt – a korábbi kulturális miniszter ugyanis 2012-ben 2019-ig hosszabbította meg Hartmann mandátumát. Emiatt a szociáldemokrata Claudia Schmied felelősségét is firtatja a Zöldek párt. Pénzügyi visszásságokat, túlköltekezést azonban már Hartmann elődje, Klaus Bachler főigazgatósága idejéből (1999–2009) is találtak, 2004-ben már 2,4 millió euró volt a Burgtheater hiánya. Helyettese pedig nem más volt, mint a jelenleg is a Burgtheater élén álló Karin Bergmann, akiről a Die Presse szellőztette meg: igazgatóként „adómentes” 32 ezer euróval ajándékozta meg őt Bachler. Bergmann férje, Luigi Blau építész pedig hét megbízást is kapott a bécsi teátrumtól.
Legendássá vált egykori igazgatója, Claus Peymann egyébként újra rendez a bécsi színházban. A Newsnak adott interjújában a Burgtheater-saga folytatását úgy vázolta fel ironikusan: Matthias Hartmann megkapja végkielégítését, Silvia Stantejsky enyhe büntetést kap, s nem kell börtönbe vonulnia. „Az egyéni meggazdagodás kísértése itt nagyon nagy, és ezért Ausztria, különösen Bécs már a Balkán” – adott látleletet.