Vircsaft a Burgtheaterben

Párját ritkítja az osztrák nemzeti színház botránya: 21 millió eurós hiányt hagyott hátra Hartmann.

Tölgyesi Gábor
2016. 03. 21. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félti a Burgtheater hírnevét – Matthias Hartmann 2013 októberében ezzel az indokkal utasította vissza a Nemzeti Színház meghívását a Madách Nemzetközi Színházi Találkozóra. Udvariatlan gesztusa nem az első volt a sorban: miután a Nemzeti Színház vezetői pályázatát Vidnyánszky Attila nyerte, Hartmann hat neves osztrák művésszel 2012 végén nyílt levelet tett közzé, amelyben a magyar kultúra és a magyar színház szabadsága feletti aggodalmának adott hangot.

Balog Zoltán többszöri invitálására Hartmann végül 2013 nyarán találkozott az emberi erőforrások miniszterével és a Nemzeti Színház főigazgatójával, s az inkább kedélyes, mint feszült beszélgetés végén igent mondott Vidnyánszky meghívására a budapesti színházi fesztiválra. Bő egy héttel később Hartmann a német hetilapban, a Der Spiegelben már olyan beszámolót tett közzé, mintha Drakula gróf várában randevúzott volna hazudozó szalonfasisztákkal. Balog a magyar kormány tagjaként „az antiszemita csőcselékkel és a szélsőjobbal flörtöl”, a német államfő, Joachim Gauck a kisebbségek és az emberi jogok védelme terén végzett tevékenysége elismeréseként pedig azért tüntette ki Balog minisztert, mert mindketten lelkészek – írta egyebek között Hartmann.

Akinek a Burgtheater hírnevét a jelek szerint leginkább magától és a gazdasági igazgatótól, Silvia Stantejskytől kellett volna féltenie. Már 2013 őszén arról cikkezett a liberális osztrák napilap, a Der Standard, hogy baj lesz a teátrum költségvetésével, s a társulat több tagja is a színház vezetőjének távozását követeli.

2014 márciusában robbant a bomba: a szociáldemokrata kulturális miniszter, Josef Ostermayer azonnali hatállyal menesztette Hartmannt, az osztrák állami színházakat, így a Burgtheatert is működtető Bundestheater Holding vezetőjét, Georg Springert pedig nyugdíjba küldte – aki egyébként a Burgtheater felügyelőtanácsát is vezette. Az ok: a színház a 2012–13-as évadban 8,3 millió euró adósságot halmozott fel, és 5 millió euró adóhátraléka volt.

A napokban kiderült: a hiány valójában 21,14 millió euró (6,5 milliárd forint) volt, s ennek napvilágra kerülése – ahogy arrafelé mondják – „tipikusan osztrák” történet. Február közepén az APA hírügynökség tette közzé, hogy a Burgtheater kilábal a pénzügyi válságból, s 1,2 millió eurós többlettel zárta a 2014–15-ös évadot. Két héttel később a konzervatív napilap, a Die Presse felkereste a kulturális minisztert, hogy ez mind szép, de két éve menesztették Hartmannt, és a számvevőszéki vizsgálat eredménye még sehol. Két hét sem kellett, és az osztrák számvevőszék jelentéstervezetét „máris” közzétették, amely szerint a már Hartmann menesztése előtt távozni kényszerülő Stantejsky kreatív könyveléséből 65 szúrópróbaszerűen megvizsgált tétel közül 64 nem stimmelt.

A számvevőszék szerint a Burgtheater felügyelőbizottsága egyáltalán nem végezte el a munkáját, a színháznál a kifizetések mintegy 80 százaléka bizonylatok nélkül történt. S túl a mérleghamisításon, felelőtlen gazdálkodáson: mind Stantejsky, mind Hartmann 120 ezer euróért vette igénybe egy-egy tanácsadó munkáját, ám a teljesítésükről nincs igazolás. Hartmann pénzügyeit szinte rendben találták: a Burgtheater 2006 és 2014 között 2,23 millió eurót fizetett ki neki, ám utazása, telefonhasználata, költözése költségeit – 52 ezer eurót – javarészt bizonylatok nélkül állták.

Hartmann a munkaügyi bíróságnál 2 millió euróra perli a Burgtheatert elmaradt bére miatt – a korábbi kulturális miniszter ugyanis 2012-ben 2019-ig hosszabbította meg Hartmann mandátumát. Emiatt a szociáldemokrata Claudia Schmied felelősségét is firtatja a Zöldek párt. Pénzügyi visszásságokat, túlköltekezést azonban már Hartmann elődje, Klaus Bachler főigazgatósága idejéből (1999–2009) is találtak, 2004-ben már 2,4 millió euró volt a Burgtheater hiánya. Helyettese pedig nem más volt, mint a jelenleg is a Burgtheater élén álló Karin Bergmann, akiről a Die Presse szellőztette meg: igazgatóként „adómentes” 32 ezer euróval ajándékozta meg őt Bachler. Bergmann férje, Luigi Blau építész pedig hét megbízást is kapott a bécsi teátrumtól.

Legendássá vált egykori igazgatója, Claus Peymann egyébként újra rendez a bécsi színházban. A Newsnak adott interjújában a Burgtheater-saga folytatását úgy vázolta fel ironikusan: Matthias Hartmann megkapja végkielégítését, Silvia Stantejsky enyhe büntetést kap, s nem kell börtönbe vonulnia. „Az egyéni meggazdagodás kísértése itt nagyon nagy, és ezért Ausztria, különösen Bécs már a Balkán” – adott látleletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.