A jazz úttörői az A38 fedélzetén

Erik Truffaz, Steven Bernstein és James Chance: mindhárom rézfúvós csúcselőadó.

Markovics Péter
2016. 05. 13. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár egy újabb jazzfesztivált is szervezhettek volna a következő napok legendás fellépőinek koncertjei köré az A38 hajó szervezői, hiszen két egymást követő napon olyan neves trombitások lépnek színpadra kvartettjeik élén, mint Erik Truffaz és a Sex Mob-főnök, Steven Bernstein. De a lendület a hétköznapokra is kitart: szerdán a jazzpunk atyja, James Chance teszi tiszteletét a fedélzeten Les Contorsion nevű formációjával. A fő csapások előtt Sophie Hunger, a Syrius Legacy, a Tudósok és a PaprikaPaprika olajozza be a közönség hallójáratait.

Szólóban vagy formációival a svájci trombitás, Erik Truffaz jó néhányszor megfordult már hazánkban, tavaly a Szigeten játszott, és az A38 színpadán is többször fellépett. Annak idején a jazzvilág egyik legnagyobb kiadójához, a Blue Note-hoz szerződve Truffaz a laza bluesalapokra, finom balladákra épülő jellegzetes trombitafutamaival alapozta meg hírnevét, de később az új, divatos zenei stílusokba olvasztotta hangzásvilágát. Egyedi játéka azonban továbbra is azonnal felismerhető, annak ellenére, hogy a Miles Davisét idéző zenei világát alaposan átalakították az elektronikus-popos hatások: a nu jazz emblematikus alakjaként lazán felhasználja a drum and bass, a hiphop és a keleti zenék elemeit. Ezúttal átalakult kvartettjével érkezik, és frissen megjelent, Doni Doni című albumát mutatja be a magyar közönségnek szombat este 8-kor.

Előtte a fesztiválok ünnepelt sztárja, a szintén svájci születésű Sophie Hunger lép fel a hajón. A kacskaringós pályájú jazzénekesnő mára letisztult zenéjében keveredik a klasszikus vokális jazz, a blues, a folk, némi art-poppal és -rockkal, balladákkal körítve.

Másnap este 7-kor az idén húszéves Sex Mob, Steven Bernstein kultikus New York-i klubzenekarával ad koncertet a hajón, ahol az extravagáns trombitás-szopránharsonás szintén megfordult már évekkel ezelőtt. Kvartettje – benne Tony Scherr és Kenny Wollesen zseniális ritmusszekciójával – eleinte Bernstein szerzeményeit játszotta, majd alaposan kibővült a feldolgozások repertoárja: John Barry Bond-zenéitől Nino Rotáig, Duke Ellingtontól James Brownig, a Stonestól Prince-ig rengeteg szerzőtől játszanak számokat. Sokan állítják, a Sex Mob húsz év után is New York legdinamikusabb jazz-zenekara. Előttük a kiváló fiatal magyar jazzistákból verbuválódott Syrius Legacy lép fel, amely mai modern jazzfelfogásban interpretálja a Syrius legendás albuma, a Devil’s Masquerade anyagát.

Szerdán este fél 8-kor drMáriás dadaista underground zenekara, a Tudósok, majd Rupaszov Tamás power folk formációja, a folk és a punk energiáját hegedű-basszusgitár-cajun felállásban ötvöző PaprikaPaprika fellépése vezeti fel a fő attrakciót. Hiábavaló is volna tagadni a zenei rokonságot a szaxofonos James Chance-szal, aki utánuk Les Contorsion nevű, francia zenészekből álló formációjával áll színpadra. A jazzpunk atyja és legjelesebb képviselője feltehetően mára lehiggadt annyira, hogy közönsége sorai közé ugorva nem kezdeményez verekedést, mint az fiatal korában oly sokszor előfordult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.