A marhák után a birkák jönnek

Bécsben bégetnek a bárányok: a furcsa színű műanyag állatkák üzenete az, hogy mindenki egyenlő.

Tölgyesi Gábor
2016. 05. 05. 12:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikusok magánéleti epizódjairól előszeretettel számolnak be a bulvárújságok, négy évvel ezelőtt mégis a tekintélyes német konzervatív napilap, a Die Welt adta hírül, hogy Düsseldorf akkori kereszténydemokrata főpolgármestere, Dirk Elbers új háziállatra tett szert. A kedvenc nem eszik és nem iszik, s bár szőrének színe meglehetősen egzotikus, különösebb gondozást nem igényel, elég néha leporolni. Az ápolási tanácsok között ugyan a cikkszerző nem említette meg, hogy az állat nem szereti a nagynyomású vízsugaras tisztítást, ám ezt indokolja, hogy egy dolgozószobában egyéb károkat is okozhat, ha slaggal locsolnak egy műanyag birkát.

 

Két német akcióművész, a kölni Bertamaria Reetz és férje, a rheinhauseni Rainer Bonk akoljából 2009-ben indultak vándorútra az ultramarinkék, poliésztergyantából készült juhok, amelyek – színűket leszámítva – meglehetősen élethűek. Eddig százhatvan, többségében német városban bukkantak fel, de Brüsszelben és Strasbourgban is megkóstolhatták már a füvet az európai uniós hivatalok közelében. Néhány napot a düsseldorfi Burgplatzon is legeltek. Dirk Elbers hivatalába egyikük annak köszönhette a bebocsátást, hogy szimbolikus jelentőségét is méltányolta a városvezető. Ami a jelképet illeti, Reetz és Bonk értelmezést is kínál a nyájhoz, birkáik ugyanis egy állandó szlogennel járják Európát: „Mindenki egyenlő, és mindenki ugyanolyan fontos.”

A kék színt az alkotók szerint az indokolja, hogy ilyen az Európai Unió, az ENSZ, az UNESCO, az UNICEF és minden európai békemozgalom színe, szimbolizálja az összetartozást és a toleranciát is. E gondolatisággal terelték be állatkáikat 2009-ben és 2015-ben is a velencei biennáléra. Installációjukkal kétszázötven településre szeretnének eljutni: egy birka mindig a vendéglátónál marad, míg a továbbköltöző nyáj egyik tagja egy táblácskát kap a vendéglátó város nevével. A juhok május 6-án és 7-én a bécsi MuseumsQuartier előtti füves területen is a békéért legelnek. Burkolt politikai üzenete – utalva a kékekre, azaz az elnökválasztáson előretörő osztrák Szabadságpártra –, tekintettel hétéves múltjára, nincs az installációnak, ráadásul az állati szitkozódások a német nyelvben a tehenek szellemi képességeit veszik számba, nem pedig a birkákét.

A békebárányok vándorlása a felületes szemlélőt emlékeztetheti a CowParade (TehénParádé) művészeti akcióhoz, ám amiben látványosan különbözik: ellentétben a svájci Pascal Knapp kezdeményezésével, eddig még sehol sem kavart botrányt. (A különböző művészek által kipingált műanyag tehenek Budapesten, Dublinban, Edinburgh-ban, Manchesterben, Stockholmban és Prágában is sikerrel okoztak felháborodást.) Reetz és Bonk békebárányai ugyanis senkit sem provokálnak, bár előszeretettel tűnnek föl forgalmas helyeken, keresve a festői kulisszákat, kastélyokat, kolostorokat.

A kék bárányokról eddig három mesekönyv is megjelent, míg a pénzért adott birkák bevételéből egy wiesbadeni gyerekhospice-alapítványt segítettek az alkotók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.