A Csodák Palotája új, múlt héten átadott óbudai helyszínének legizgalmasabb része a születés-kiállítás. Ami akár megkönnyebbülést is jelenthet a pedagógusoknak, hiszen a negyvenöt perces osztályfőnöki órákon biztosan nehéz megtalálni a szexuális felvilágosítás helyét. A Csopa Playbarban most erre is van lehetőség. Meg arra is, hogy plüss-spermiumokkal dobáljunk célba egy hatalmas petesejtre – ha a gyerekeket kérdezzük, ez a játék nyilván sikerre van ítélve.
De bizonyos játékok mellett a felnőttek sem tudnak elmenni. Egy fotelben például azt hallgathatjuk, hogyan érkeznek meg az anyaméhbe a külvilág hangjai. Tisztán hallani például az emberi beszédet. Azt is kipróbálhatjuk, milyen nehéz az állapotos nő hasa a terhesség különböző szakaszaiban, csak fel kell csatolnunk a megfelelő méretű pocakot.
Bizonyos témákat csak futólag érint a tárlat, más témák jelenléte pedig kérdéseket vet fel: például bekerült egy tabló a köldökzsinórvérből nyerhető őssejtek hasznairól – bár magáról az őssejtlevételről részletesen nincs szó. Nem csoda, mert a téma kissé ingoványos: az őssejtek levétele és tárolása részint nagy üzlet, másrészt a szakemberek véleménye is eltér a tekintetben, érdemes-e magánúton levetetni és tárolni őket. Az őssejtek és az óvszerhasználat között félúton elfér egy gyógyszergyár magát és a fogamzásgátlóit népszerűsítő tablója. (A gyógyszergyár támogatásával lett a Playbarnak kémiai laborja, amely elsősorban az ide érkező osztályokat várja kísérletezéssel.)
A fogamzásgátlás lehetőségeit, az egyes módszerek előnyeit és hátrányait érdekes lett volna részletesebben körüljárni, akárcsak a császármetszést, amiről csak egy rövid áttekintő tablót láthatunk.
A kiállítás felhívja viszont a figyelmet a női önvizsgálat fontosságára, gumiemlőkön bemutatnak rosszindulatú elváltozásokat is. A látogatók is megpróbálhatják kitapintani a csomót és más elváltozásokat a kiállított melleken, ami nem túl szívderítő foglalatosság, de a nőknek akár az életét is megmentheti.
Az abortusz témafelvetését már nem kockáztatta meg a Csodák Palotája. „Először is ez egy születés-kiállítás, nem láttuk itt az abortusztéma helyét. Másrészt pedig így is megosztó lehet a kiállítás” – véli Mizda Péter, a Csopa Playbar vezetője. Arra számítanak, a kiállítás kap kritikát is, mert Magyarországon másutt nem beszél tárlat ennyire konkrétan ezekről a témákról. Igaz, mi nem túl sok megosztó témát találtunk azon kívül, hogy kérésre óvszerhasználati bemutatót is tartanak, ami talán tényleg nem szokványos ma a közoktatásban. És talán az sem megszokott, hogy szüléseket vetítsenek le videón. Itt ráadásul az On the spot stábja, Cseke Eszter és S. Takács András dokumentumfilmjeit nézhetjük meg arról, hogyan születnek a gyerekek a Gázai övezetben vagy Indonéziában.
Az új Csodák Palotája-helyszín sokkal többet gondol a fiatal felnőttekre, akik lehet, hogy úgy érzik: kinőttek már a játékos fizikaórákból, de érdekelheti őket a születés, esetleg egy pánik- vagy szabadulószoba, ahonnan feladványok megoldásával lehet kijutni. A megoldást valahol a szoba falai között rejtik el a tervezők. Itt már földrajzi, de akár orvosi tudásukat is kipróbálhatják a játékosok. Az egyik szobában egy beteget kell megmenteniük, a másikban pedig egy svájci városka áramellátását kell visszaállítaniuk. A Csopa Playbar megpróbál mindenből egy kicsit felvillantani: egy kis klasszikus fizikai játszóház Newton törvényeire alapozva, néhány érzékcsalódás, egy kis kémia, egy kevés biológia. A 9D-s mozi technikailag talán a legérdekesebb lesz, de ezt még nem lehetett kipróbálni, csak július 1-jétől üzemel, így még adósok vagyunk magunknak a dinós kaland érzékletes élményével.
A különböző attrakciókra külön árulják a jegyeket. Rendeznek legénybúcsút, lánybúcsút, árulnak randijegyeket, nyitottak bárt is, ahol lombikokból ihat az ember tarka koktélokat. Láthatóan mindent megtesznek, hogy becsábítsák azt a generációt, amely már nem gyerek, de nincs még gyermeke; a Csodák Palotája látogatói között ők vannak kisebbségben.