Huszonháromezer, Magyarországon gyűjtött kulcs installálása után péntektől látogatható Siota Csiharu (Chiharu Shiota) világhírű japán művész Emlékeső című kiállítása Szentendrén. A tárlat két helyszínen található: a Kmetty Múzeumban és a Szentendrei Képtárban, amelyek egyébként egymással szemben találhatók.
Siota május eleje óta dolgozott azon az installáción, amely legutóbb a velencei biennálén volt látható. A kiállítóteret most a helyi viszonyokhoz igazítva vörös fonalakkal hálózta be, a fonalakra pedig azokat a fémkulcsokat helyezte, amelyeket a saját maga és a Ferenczy Múzeumi Centrum által indított kampányban gyűjtöttek össze Magyarországon.
Ha nagyon meg akarjuk fejteni a különleges kiállítást, akkor a múzeumi leírás három mondatának segítségével néhány lépést tehetünk a megvilágosodás szobája felé:
„A közönséges, naponta használt tárgyakhoz kötődő személyes élményeket ötvözi a kollektív emlékezet időn és téren átívelő, embereket összekötő képzeteivel. Az összefűzött kulcsok a lehetőség, a remény, ugyanakkor az emberek közötti viszonyrendszer megtestesítői is. Így kapcsolódik össze a jelen és a jövő, így kapcsolódnak egymásba nemzedékek emlékei.”
A kulcsért cserébe az adományozók ingyen tekinthetik meg a kiállítást. És ha valaki még történetet is adott a kulcs mellé, akkor ezt a történetet akár a kiállítás katalógusában is viszontláthatja. Ezek után talán még egy keresésnek is érdemes lehet nekiállni: vajon mindenki megtalálja-e a saját kulcsát a huszonháromezer között? Egy azonban bizonyos: a Thészeuszoknak most nem lesz segítségére Ariadné aranyfonala a vörös rengetegben.
Siota Csiharu Közép-Európában még sosem állított ki, a térségben először Szentendrén látható önálló tárlata.