Negyedkor a Moszkva téri óránál

Nagyszabású kiállítás nyílt a Kiscelli Múzeumban a főváros legendás csomópontjáról.

Son
2016. 05. 21. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pár héttel vagyunk a Széll Kálmán tér átadása után, az arculat megújult, az itthoni trendnek megfelelően uralkodik a látszóbeton, a pléhdobozos ikonikus óra digitálisra változott. A rekonstrukció apropóján a Kiscelli Múzeumban a tér történetét feldolgozó kiállítás nyílt. A tér múltját egészen a XVII. századig visszamenően, 1686-tól Maczó Balázs helytörténész dolgozta fel. Koronként változott a funkciója, de egy hasonlóság talán felfedezhető, a főváros vezetése minden korban máshogy viszonyult a térhez, mint a civil városlakók.

Ez a terület volt agyagbánya, működött itt téglagyár – látható például néhány olyan tégla, amelyet a török alól felszabadult Buda újjáépítéséhez használtak. Spontán módon jött itt létre piac, amely egészen az 1950-es évekig működött, de egy időben aktív sportélet is jellemezte a teret, működött itt korcsolyapálya, és itt állt a Budapesti (Budai) Tornaegylet csarnoka is, ahol több mint tíz teniszpályán lehetett játszani. Hosszú-hosszú évtizedek óta azonban már villamosok bonyolult elosztóhelye, a város egyik fő közlekedési csomópontja, megkerülhetetlen miliő, ahol a magyar társadalom teljes spektruma képviselteti magát, ami a maga valószínűtlenségében és rendezetlenségében összefoglalja, milyen is Budapest valójában.

A kiállítás első felében láthatók a közlekedési csomóponttá válás beruházásai, a gomba, a meg nem valósult szocreál metró terve, vagy épp az, hogy 1937-ben miként változtatta meg a teret a jobboldali közlekedés bevezetése. A Széll Kálmán-Moszkva tér-Kalef-Széll Kálmán tér generációk számára volt állandóság és viszonyítási pont. A tárlat második felében személyes visszaemlékezések, tárgyi emlékek alapján rajzolódik ki, hogy mit is jelent(ett) a városlakóknak ez a hely. Természetesen a kiállítást a Kalef órája uralja, amelyet a múzeum templomterében állítottak fel. Ezt tavaly, a tér felújításának indulásakor egy magánszemély vásárolta meg, majd letétként a Kiscelli Múzeumban helyezte el. A kopott óra jelenléte a tér időtlenségét jelzi még ott, a budai múzeum falai között is.

Simonovics Ildikó, a tárlat másik kurátora vezette a tárgy- és emlékgyűjtő kampányt, amelynek köszönhetően helyet kapott az egykori Kalef-galeri tag, a színész Ujlaki Dénes szalagos magnója, Toldy Mária Moszkva téri lányok klipjében szereplő blúza, egy karóra a Moszkva téri órástól és az egyik kalefes rendőrségi jelentkezési lapja.

Számos interjút készítettek a térhez szorosan kötődő ismert és civil emberekkel. A 95 éves Kovács Lászlóné, Marika tősgyökeres Széll Kálmán téri lakos, az egykori sportegylet aktív tagja volt, igazi sportlady, versenyszinten korcsolyázott, de teniszezett, pingpongozott, evezett, valamint versenyhorgászott is. A tárlaton látható is korcsolyája és néhány díja is. Horváth Csabáné, Edit metrós egyenruháját ajánlotta fel. 1972-ben, amikor megnyílt a Moszkva téri metróállomás, ő volt az első női diszpécser – akkoriban még a Magyar Hírlap is fényképpel számolt be a munkába állásáról. A vele készített interjúból derül ki az is, hogy bár Budapesten egy évszázada használta a lakosság a kisföldalattit, a metró és főleg a mozgólépcső használatát nehezen szokta meg az utazóközönség. A jelenből visszanézve szinte elképzelhetetlen, hogy a az utasokat sokáig fehér kesztyűs hölgyek segítették le a mozgólépcsőkről.

Megszólal a tér első hamburgerese, a kultikus Bandi könyvész felesége, de Pajor Tamás, a Neurotic egykori frontembere is, aki nyolcvanas évek alternatív fiataljainak volt egyik bálványa. A 2014-es Moszkva tér című számához most a kiállítás apropóján klip is készült, amelyet „Moszkva teres” Török Ferenc rendezett.

(#moszkvater – A Széll Kálmán tér története. Kiscelli Múzeum, október 2-ig)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.