Az évadnak az 1956-os események 60. évfordulója ad történelmi aktualitást. Magyarországon a forradalom és szabadságharc, míg Lengyelországban a poznani munkásfelkelés rengette meg az irányító politikai hatalmat. Az évad programjai több nemzetközi eseménysorozathoz is kapcsolódnak majd: Wroclaw tölti be idén Európa egyik kulturális fővárosának szerepét, Krakkóban pedig Katolikus Ifjúsági Világtalálkozót rendeznek a nyáron.
A Varsói Nemzetközi Könyvvásár magyar díszvendégségével veszi kezdetét a lengyelországi magyar kulturális évad programsorozata. A könyvvásár évről évre mintegy 100 ezer látogatót vonz a varsói Nemzeti Stadionban. „Számos klasszikus és kortárs magyar szerző ismert Lengyelországban: Kertész Imre, Márai Sándor, Spiró György és Esterházy Péter. A díszvendégségre húsznál is több friss magyar mű jelenik meg lengyel nyelven, melyek nagy része szépirodalom. A kortárs írók közül 13 szerző tart könyvbemutatót” – írta közleményében a magyar évadot és a könyvvásár magyar megjelenését is szervező Balassi Intézet. A kortárs szerzők közül többek között Bodor Johanna, Grendel Lajos és Háy János is szerepel majd a könyvvásáron. A vásárra megjelenik Kertész Imre utolsó, még életében megjelent könyve, A végső kocsma és a Saul fia főhősét alakító Röhrig Géza elbeszéléskötete is.
A vásáron az egyik legismertebb magyar gasztrobloggerrel, Mautner Zsófival találkozhat a közönség, aki lengyel kollégájával, Agnieszka Kozakkal főz majd együtt. Lesz slam poetryt bemutató koncert is, ahol a Gourmand együttes lép fel az MNO munkatársával, Pion Istvánnal, Simon Mártonnal és a Színész Bob néven ismert Horváth Kristóffal.
A könyves díszvendégség után indul a Vágtázó Csodaszarvas lengyelországi koncertkörútja. A zenészek közös stúdiófelvételt terveznek a Kapela ze Wsi Warszawa és a Caci Vorba együttesekkel. Az 1956-os magyar forradalom 60. évfordulóját megemlékezések kiállítások, hangversenyek, konferenciák és filmvetítések kísérik országszerte. Októberben a budapesti Nemzeti Színház előadása vendégszerepel a varsói Lengyel Színházban. Ugyanebben a hónapban nyílik a magyar festészet aranykorát bemutató kiállítás a krakkói Nemzeti Múzeumban.
A lengyelországi magyar évad húsz hónapon át tart, és összesen 700 millió forintba kerül. Hammerstein Judit, a programokat bonyolító Balassi Intézet főigazgatója szerint elsősorban a fiatalok megszólítására törekszenek. „Az idősebb generáció számára sokkal természetesebb a szoros lengyel–magyar kapcsolat, mint a fiataloknak, akiknek már nincs személyes élményük erről a kapcsolatról. A rendszerváltás után kinyílt a világ, másfelé fordult a figyelem” – mondta az MNO-nak a főigazgató. Szerinte ez könyvmegjelenéseken is lemérhető: korábban sokat fordítottak magyarból a lengyelek, 1989 után viszont voltak olyan évek, hogy csak egy-egy magyar mű jelent meg Lengyelországban. A külföldön legismertebb magyar szerzők, mint Esterházy Péter vagy Kertész Imre német közvetítéssel azért eljutottak Lengyelországba. A magyar írót elsősorban Spiró György jelenti a lengyeleknek. Nemcsak Lengyelországban játszódó nagyregénye, az Ikszek jól ismert, hanem a színdarabjait is rendszeresen játsszák a színházak.
A lengyelországi magyar évad programjainak magyar weboldalt is nyitottak.