Elhunyt Peter Shaffer, az Amadeus szerzője

Oscar-díjat, Tony-díjat és Aranyglóbuszt is kapott, II. Erzsébet lovaggá ütötte. Kilencvenéves volt.

MTI
2016. 06. 06. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rupert Lord, Shaffer ügynöke közölte, hogy a drámaíró hétfőn halt meg Délnyugat-Írországban, ahová barátaival, családjával utazott. Tájékoztatása szerint az író egy ideje beteg volt.

Shaffer tizennyolc színművet írt, köztük a Mozart és Salieri vetélkedéséről szóló Amadeus című darabot, amelyből 1984-ben film készült Milos Forman rendezésében. Az alkotás nyolc Oscar-díjat kapott, Shaffer a legjobb adaptált forgatókönyvnek járó elismerést vehette át. Ugyanebben az évben Aranyglóbuszt is kapott legjobb forgatókönyvíróként.

Peter Shaffer 1926. május 15-én Liverpoolban született zsidó családban. A londoni Szent Pál Iskolát elvégezve a cambridge-i Szentháromság Főiskolán végezte történésztanulmányait. Először egy zeneműkiadónál, majd könyvkritikusként dolgozott.

Ikertestvérével, Anthonyval detektívregényeket írt, majd tévéjátékokat a BBC számára. Hírnevét az Útvesztő (1960) című első darabja, egy családi dráma alapozta meg. A Ki megy a nő után? és a Ki után megy a nő? kettős darabja következett 1962-ben. A színdarabokat a Globe színház mutatta be Maggie Smith és Kenneth Williams főszereplésével. Maggie Smith volt egyébiránt a kedvenc női színésze, több darabot is írt neki.

1963-ban alapították meg Londonban a Nemzeti Színházat (National Theatre), amely Shaffer valamennyi darabját műsorára tűzte.

1965-ben mutatták be a Játék a sötétben című bohózatát, amely azon az ötleten alapul, hogy amíg a színpadi fikció szerint koromsötét van, a szereplők világosban botladoznak, és fordítva.

Az 1973-ben született nagy sikerű Equus egy istállófiúnak a lovai iránt érzett mániákus szenvedélyét mutatja be. A dráma, amely a hetvenes években mintegy ezer előadást ért meg New Yorkban, 1975-ben elnyerte a Broadwayen a Tony-díjat és a New York-i drámakritikusok díját is. Az Equust 2007-ben felújították Londonban, majd 2008-ban a Brodwayen, ahol Daniel Radcliffe játszotta a főszerepet. Sidney Lumet rendezésében 1977-ben film készült belőle, csakúgy mint számos korábbi színdarabjából.

Shaffer a John Osborne-nal induló „dühös fiatalok” nemzedékéhez tartozik, de kortársainál többet őrzött meg a hagyományos drámai formákból. Fontos volt számára az összefüggő, jól felépített cselekmény, az éles drámai szembenállás és a logikus jellemrajz. Érett darabjain a japán kabuki és a brechti epikus színház hatása volt érezhető. Totális színházában a szöveg, a zene, a játék, a jelmez és a maszk együttesen hatott.

1994–95-ben Oxfordban kortárs színházi tanulmányokat oktatott. Fontosabb darabjai magyarul is olvashatók, mások mellett Göncz Árpád is fordította műveit, többet, köztük a Black Comedyt a magyar színházakban is játszották.

Számos rangos kitüntetéssel ismerték el munkásságát. 2001-ben II. Erzsébet brit uralkodó lovaggá ütötte, 2007-ben az írót beiktatták az Amerikai Színházhírességek Csarnokába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.