Nem tudják még, mennyi az annyi

Nőhetnek a kulturális közszférában a bérek, a munkaviszonyban dolgozók egyelőre kimaradnak.

R. Kiss Kornélia
2016. 06. 07. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ülés után szűkszavú közleményt adott ki az államtitkárság. Annyi volt a lényegi tartalma, hogy „két számjegyű” béremelésre számíthat a kulturális közszféra – mármint százalékosan – és először 2017 januárjában mozdulhatnak meg a bérek. Úgy tudjuk: a jelenlegi, bérpótlékokkal megemelt összegből számítanák ki ezt a bizonyos, legkevesebb tíz százalékot, ami előnyösebb, mint ha a bértáblát vennék alapul, az alapján ugyanis elképesztően alacsony a kulturális közszférában dolgozók alapfizetése.

A közalkalmazotti bértáblát 2002 óta nem emelték, leszámítva a 2008-as korrekciót. Idővel sokan lettek azok a kulturális dolgozók, akiknek a bére nem érte el a minimálbért, vagy diplomások esetében a garantált bérminimumot. Ezért kerültek a bérpótlékok a rendszerbe – az állam ezzel egészítette ki a fizetéseket. Ez persze csak azokra a kulturális dolgozókra vonatkozik, akiket közalkalmazottként foglalkoztatnak. Sokan dolgoznak munkaviszonyban is, hiszen számos kulturális intézmény, például színház működik nonprofit kft. formájában. Az ő alkalmazottaik nem közalkalmazottak. Ők lehetnek a jövő évi béremelés vesztesei, rájuk ugyanis semmilyen formában nem vonatkozna az a bejelentés, amit Hoppál Péter a szakszervezetek képviselői előtt tett.

Az emelés húszezernél is több közalkalmazottat érintene, ugyanakkor a munkaviszonyban dolgozók száma jelentős. A Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete szerint az ő területükön nagyjából a dolgozók fele, 8-9 ezer munkavállaló lehet ilyen. A Közművelődési és Közgyűjteményi Dolgozók Szakszervezeténél viszont csak tíz százalék, mert a múzeumok, könyvtárak, levéltárak munkatársai és a közművelődési dolgozók jórészt közalkalmazottak, a közművelődésben és a közgyűjteményeknél nagyjából tizenkilencezren dolgoznak közalkalmazottként. A színházi szakszervezetnél egyértelmű többségben vannak azok, akiket nonprofit kft. foglakoztat. Ők viszont összesen is sokkal kevesebben vannak. Mihályi Győző, a szakszervezet elnöke szerint 2-3 ezer főre tehető jelenleg a színházi szakma létszáma, ebből húsz, legfeljebb harminc százalék a közalkalmazott, elsősorban a műszaki munkatársak ilyenek.

A Kulturális Érdekegyeztető Tanácsba a szakszervezetek, az önkormányzatokat képviselő szervezetek és a Nemzetgazdasági Minisztérium képviselője kapott meghívást. Az itt született döntések vagy bejelentések szentírásnak biztosan nem tekinthetők, a kormányzat ugyanis adott esetben minden további nélkül felülbírálhatja az államtitkár és a szakszervezetek egyezségeit, vagy egyéb okból halnak el bizonyos kezdeményezések. Arról például még 2015 nyarán egyeztek meg, hogy az államtitkárságnál elkezdik kidolgozni a kulturális életpályamodellt. Tavaly még ez látszott a fő iránynak, sőt, még idén januárban, a magyar kultúra napjához kötődő szakszervezeti tüntetésen is azt mondta Závogyán Magdolna helyettes államtitkár, hogy lesz életpályamodell.

Ám a mostani egyeztetésen erről már nem esett szó. „Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi kormány az életpályamodellt részesíti előnyben a bértáblák helyett. Az életpályamodellek bevezetése vitatható, de részünkről nem ez a fő kérdés” – jelentette ki lapunknak Csóti Csaba, a KKDSZ elnöke. Szerinte az a probléma, hogy nem világos, milyen jogi formában valósulhat meg a béremelés – erre a kérdésre az egyeztetésen, a szakszervezet érdeklődésére sem tudott konkrét választ adni az államtitkárság. A jelenlegi jogszabályok szerint ugyanis bérpótlékkal csak a minimálbérig vagy a garantált bérminimumig lehet kiegészíteni a fizetéseket, tehát ez a megoldás a jelenlegi jogszabályi környezetben nem jöhet szóba. Csóti azt is nehezményezi, hogy nem alkufolyamat és közös gondolkodás eredménye lett a döntés, csak egy bejelentést hallgathattak meg a szakszervezetek, holott a tanács a tárgyalás terepe lenne szerinte.

Gyimesi László, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének főtitkára viszont úgy véli: a szakszervezetek és az államtitkárság szándékai egy irányba tartanak. A kormányzaton múlik, hogy milyen célokat részesít előnyben. Szerinte az államtitkár így is, úgy is bejelentette volna, amit akart, legfeljebb a szakszervezetek tiltakozása, és nem egyetértése mellett. Ám ennek ő nem látta volna különösebb értelmét. – – Most végre kaptunk egy ajánlatot, ami hosszú évek után elmozdulást jelent a nulláról. Mondhatjuk, hogy nem fogadjuk el, de kérdés, azzal mennyiben segítjük a folyamatot – vélekedett. Szerinte az államtitkárság vállalja, hogy 2016-ra megkísérel egyszeri bérpótlékot kifizetni.

Mihályi Győző kimondottan pozitívan értékeli az államtitkárság erőfeszítéseit. „Nem mondhatja senki, hogy türelmetlenek voltunk, 2008 óta várunk a bérek rendezésére” – mondta a színész, aki úgy érzi, hogy most végre meghallgatták a kérésüket, ami szerinte az elmúlt időszak tárgyalásainak köszönhető. Szerinte a kulturális közszférában dolgozók bérének emelése az első lépés lehet abba az irányba, hogy később a más foglalkoztatású kulturális dolgozók bére is emelkedjen.

Úgy tudjuk, az államtitkárság a hét közepére tervez sajtótájékoztatót a kulturális közszféra béremeléséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.