A háborúval nem ér véget az élet

Robert Capa magyar származású fotós életművéből nyílt kiállítás a Mai Manó Házban.

Markovics Péter
2016. 07. 25. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki valamennyire is érdeklődik a fotográfia iránt, bizonyára sokat tud Robert Capa, alias Friedmann Endre Ernő életéről és munkásságáról. Legalábbis eleget ahhoz, hogy megalkossa önálló, vastag kontúrral megrajzolt képét a magyar származású, világhírű fotós alakjáról. A legendáriumban azonban a valóság sokszor keveredik a fikcióval, részben Capa kibogozhatatlan személyisége, részben megbízhatatlan önéletírásai miatt. De talán nem vethető a szemére, hogy az élet és halál váltógazdaságában tett felkavaró tanulmányútjai olykor ellentmondásos, regényes visszaemlékezésekké színesedtek.

Ha engedünk a közhelyszerű megállapításnak, miszerint Capa azonos volt a hivatásával, a megismerés legsimább útja továbbra is életművén keresztül vezet. A Mai Manó Ház ennek egy újabb szeletét mutatja be a Nemzeti Múzeum gyűjteményében található közel ezer kópiából.

Ma is megoszlanak a vélemények arról, hogy a magyar állam jó vásárt csinált-e azzal, hogy 2008-ban 300 millió forintért megszerezte a Mestergyűjtemény III. sorozat 937 fotóját, valamint 48 vintázst, öt gyűjteményen kívüli fényképet (és húsz ajándékképet) a hagyatékot őrző New York-i International Center of Photographytól. A Nemzeti Múzeum anyaga azóta számos kiállításon szerepelt különböző tematikájú és fogadtatású válogatásokban.

A Mai Manó Ház tárlatán először láthatók együtt a gyűjtemény legértékesebb képei: a Capától fennmaradt nagyjából háromezer egykorú, eredeti hírügynökségi példányból származó vintázs, valamint 16 darab a későbbi nagyításokat – köztük ikonikus műveket is – tartalmazó mestergyűjteményből. A hátrahagyott hetvenezer negatívból a Robert öccse, Cornell Capa által kiválogatott anyagot egészében mutatja be a II. emeleti slideshow.

A rendezők korabeli folyóira-toknak, könyveknek és a Capát bemutató dokumentumfilmnek is helyet szorítottak a képek mellett, ám szerencsére nem vitték túlzásba a muzeológiai eszköztár kiaknázását. A Capa-fotók elrendezése, mennyisége és szuggesztív hatásuk alapján valóban semmi szükség arra, hogy a látvány befogadását egyéb kreatív, pihentető ötletekkel lazítsák fel.

Ahogy a kiállítás címe is sugallja, az első emeleti termek nemcsak az elsősorban haditudósítóként elismert fotós háborús képeiből, hanem békeidőben készített munkáiból is igen erős válogatást nyújtanak, és erős kontrasztként vonulnak fel a vérmentes hétköznapok pillanatképei. A spanyol polgárháború képsoraiban A milicista halála vagy a légitámadásban elpusztult menekültkaraván mellett a köztársasági fegyveresek egy örömteli pillanata is helyet kapott, a japán–kínai háború nyomasztó képei között a Hankuban boldogan hógolyózó gyerekek, az észak-afrikai hadszíntéren a mosolyogva újságot olvasó amerikai tüzér. A történelemóra azonban nem ér véget a normandiai partraszállás Spielberget is megihlető felvételeivel, vagy a felszabadított Chartres-ban megalázott és kigúnyolt kollaboráns francia nő ikonikus képével (amelyet egyébként Capa élete legjobb felvételének tartott).

A háború utáni Szovjetunióban John Steinbeck társaságában tett látogatásán a sztálini diktatúra hétköznapjairól, természetéről és a városok lassú feltámadásáról készített képes beszámolót. Akárcsak 1948-as, hathetes magyarországi útján, amelyen a fotós a kommunista hatalomátvétel megannyi mozzanatát is megörökítette. A békés életet bemutató fotók sorában a családjával nyaraló Picasso, valamint a frissen megalapított Izrael mindennapjairól készült képek marasztalják a tekintetet. Aztán a kronológiát követve végül visszatérünk a hadszíntérre. Capa 1954. május 25-én az indokínai hadszíntéren aknára lépett, ha minden igaz, éppen azon a töltésen, amely itt látható utolsó képein is feltűnik. Tulajdonképpen a saját halálát dokumentálta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.