Fővárosi színházak: minden marad a régiben

Cenzúra-vád, közpénzszivattyú és letiltott interjú a színházvezetők „életrajzában”.

fib
2016. 08. 31. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döntött a Fővárosi Közgyűlés: az eddigi vezetőknek szavaztak bizalmat három fővárosi színház esetében. A Tháliát 2017. március 1-től továbbra is Kálomista Gábor, a Madáchot Szirtes Tamás, az Újszínházat pedig Dörner György irányíthatja újabb öt évig. Utóbbiak megbízatása jövő év február 1-jén indul.

Szirtes Tamás egyedül pályázott a Madách élére, a Thália Színház vezetéséért ketten versengtek. A legnépszerűbb azonban az Újszínház volt, ahol tizenketten adtak be pályázatot. Köztük a regnáló igazgató, Dörner György is, aki lapunknak adott – később letiltott – interjújában árulta el, újra megpályázza a terézvárosi teátrum vezetői posztját.

Emlékezetes, öt évvel ezelőtti első kinevezése komoly felháborodást váltott ki. A Magyar Színházi Társaság és több fővárosi színházigazgató is nyílt levelet írt Tarlós István főpolgármesternek, aki azonban a heves tiltakozások ellenére sem vonta vissza döntését. Később elérhetővé vált Dörner eredetileg nem nyilvános pályázata is, amelyből kiderült, az igazgatót egy pongyola stílusban írt, hibáktól, tévedésektől és valótlan állításoktól hemzsegő szöveg alapján nevezte ki a főpolgármester.

Dörner politikai nyilatkozatai sem segítették az elfogadását. „A szívem mélyén azonban azt szeretném, ha a MIÉP élne és virulna” – nyilatkozta egy interjúban.

2012 februárjában kezdte meg igazgatói munkáját, amelyet számos kritika ért, leginkább a jelentős nézőszámcsökkenést rótták fel az igazgatónak. Lapunknak minderről azt mondta, sosem vállalt politikai szerepet, és irányítása alatt évről évre egyre jobbak a színház mutatói. Arra már nem kaptunk választ, hogy a teátrum 2015. évi beszámolójából miért hiányzik éppen az a két oldal, ahol a jegybevételre és a fizető nézőkre vonatkozó adatok szerepelnek.

A tizenkét pályázó közül az illetékes bizottság Dörner mellett Bodó Viktort, Hargitai Ivánt és Radó Denise-t terjesztette a közgyűlés elé, amely az aktuális igazgatónak szavazott bizalmat.

A Thália Színház élén Bereményi Géza író-rendező áll, munkáját Csányi Sándor színész művészeti vezetőként, Hamvai Kornél irodalmi vezetőként, Csécs Tamás pedig gazdasági igazgatóként segíti, a teátrum vezetését a háttérből Kálomista Gábor mint menedzser-igazgató irányítja. Ez a felállás marad a továbbiakban is – árulta el Kálomista a távirati irodának.

Kálomista Gábor filmproducer a filmalapnál és a közmédiánál is folyamatosan sok száz milliós támogatáshoz jut, és a Thália Színházat is rendre sikerre viszi a pályázatokon. Igaz, 2012 és 2013 között a Nemzeti Kulturális Alap azon kollégiumához pályázott, amelynek éppen ő maga volt az elnöke. Az indokolatlan magas támogatások mellett az igazgatót 2013-ban cenzúrával is támadták. A Bombaüzlet?! című előadást állítólag politikai okokból vették le a műsorról: nem tetszett egy képviselőnek. Az eset után távozott az addigi művészeti vezető, Litkai Gergely, Kálomista tagadta a vádakat.

Szirtes Tamás 2004 óta irányítja nagy sikerrel a Madáchot. Az Origónak adott júniusi interjújában arról beszélt, újabb kinevezése esetén szeretne egy kisebb játszóhelyet létrehozni, amilyen a Madách Kamara (a jelenlegi Örkény Színház) volt egykor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.